Forbes WomenVoice powered by PORSCHE

Forbes WomenVoice powered by PORSCHE prináša sériu inšpiratívnych rozhovorov o úspešných ženách, ktorých hlas si zaslúži počuť celé Slovensko.

PORSCHE vybralo 12 žien, ktoré zobrali svoj život pevne do vlastných rúk a idú jasne za svojím cieľom. Takisto ako PORSCHE na cestách – rýchlo, ľahko, s energiou a s istotou. Nechajte sa inšpirovať ich životnými úspechmi a odhodlaním s akým sa každý deň púšťajú do svojej práce.

 

Romana Juhanesovičová: Na Slovensku som naozaj spokojná

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prvý z rozhovorov je s inšpiratívnou Romanou Juhanesovičovou, ktorá v 14 rokoch odišla za svojím baletným snom do sveta a ako jediná Slovenka študovala na prestížnej Bolshoi Ballet Academy. Po siedmich rokoch sa vrátila na Slovensko, aby si vybudovala kariéru na domácej scéne. 

Svoju kariéru ste začali mladá. Aké to bolo, študovať v Nemecku?

Zo začiatku to bolo náročné. Prvý mesiac v Berlíne som si poplakala, bolo mi smutno za rodinou. Nevedela som dobre po nemecky, lebo nemčinu som sa začala učiť len tri mesiace pred nástupom do školy. Mojím snom však bola Bolshoi Ballet Academy v Moskve a tam ma v 16 rokoch prijali, čiže som sa znovu sťahovala.

Prečo ste vymenili Európu za Rusko? 

O štúdiu na Bolshoi Ballet Academy som snívala už od čias, keď som študovala na konzervatóriu Evy Jaczovej v Bratislave. Vtedy som si na to netrúfala, myslela som si, že je to pre mňa ťažké, aj keď som patrila k najlepším v triede. Nakoniec som sa rozhodla pre Európu, no v 16 rokoch som to skúsila a môj sen sa splnil. Prejsť na celý článok.

 

Naďa Bendová: Z oblakov pevne na zem

Naďa Bendová kariéru v letectve vymenila za trénerskú píšťalku a motivovanie mladých ľudí. Vedie akadémiu, ktorej základom je rešpekt a snaha robiť kompromisy.

Ako by ste porovnali profesiu trénerky atletiky a letušky? V čom sa podľa vašich skúseností líšia?

Pri oboch pracujete s ľuďmi na spoločnom cieli, ktorý chcete dosiahnuť. Trénerstvo je na rozdiel od letectva založené na dlhodobých cieľoch. Musíte sa postarať o zverenca a o to, aby ostal zdravý. Je na vás, aby ste ho naučili, že úspech neprichádza za jednu noc. Dnes pokazené veci neopravujeme, ale vyhadzujeme. V športe sa mnohokrát všeličo pokazí a treba to napraviť, musíte mať silu každý deň vstať a znovu urobiť maximum.

Zmenila kariéra v letectve váš pohľad na život a ovplyvnila vás v trénerstve?

Letectvo je o predpisoch, autoritách, pravidlách a o rešpekte nielen k nadriadeným. Toto bola pre mňa obrovská skúsenosť a snažím sa ju preniesť aj do trénerstva, hoci tam sa k rešpektu pridáva schopnosť robiť kompromisy a to celkom nefunguje. Mám pocit, že v športe je zo strany systému málo ľudí, ktorí dokážu rešpektovať trénerov a ich odbornosť a postupovať trpezlivo dlhodobo. Vzťah s nimi nie je férový, chýba tam vzájomný rešpekt. Našťastie, v akadémii môžem uplatňovať vlastné pravidlá a zásady, o ktorých si myslím, že fungujú. To by mi v letectve neprešlo. Prejsť na celý článok.

 

Mária Švarbová: Fotografia je pre mňa spôsob, ako zstaviť čas

Aj keď jej išlo kreslenie lepšie a fotografiu nikdy neštudovala, od mladého veku sa ňou dokázala uživiť. Dnes vystavuje po celom svete a vo svojich fotografiách sa snaží zachytiť minulosť tak, ako si ju pamätá z detstva.

Študovali ste archeológiu a nakoniec ste sa stali fotografkou. Prečo ste sa nerozhodli pre štúdium umeleckého smeru? 

Po štúdiu strednej umeleckej školy som zažila umeleckú krízu. Jediné, čo som po skončení strednej školy vedela bolo, že nechcem ísť študovať žiadny umelecký smer. Mamina mi poradila vyskúšať archeológiu. Nechcela som bývať na internáte, priala som si dochádzať do školy z domu. Preto som sa rozhodla pre štúdium archeológie v Nitre. 

 

Myslíte, že sa človek musí umelcom narodiť, alebo môže túto vášeň v sebe objaviť neskôr? Ako to bolo vo vašom prípade?


Niekto si to vie vydrieť a naučiť sa, ale myslím si, že nikdy to nebude také, ako keď sa človek narodí s talentom. Mám rada interiérový dizajn a veľakrát vidím, že niektorí interiéroví dizajnéri majú pre to cit a iní sa trápia s kompozíciou a prácou s priestorom. Myslím si, že ideálny umelec je taký, ktorý sa s talentom narodí a potom robí všetko pre to, aby bol ešte lepší a rozvíjal svoje Prejsť na článok.