Porsche smeruje do budúcnosti s pozitívnym polročným výsledkom

Počet zamestnancov vzrástol o dvanásť percent na viac než 29 000

Spoločnosť Porsche AG zvýšila v prvom polroku 2017 svoj prevádzkový zisk, výnosy z predaja, počet dodaných vozidiel aj počet zamestnancov. Prevádzkový zisk dosiahol po šiestich mesiacoch tohto roku sumu 2,1 miliardy eur, medziročný nárast bol 16 percent. Výnosy z predaja vzrástli o osem percent na 11,8 miliardy eur. Ziskovosť bola 18,1 percenta (rovnaké obdobie uplynulého roku: 16,8 percenta). Počet dodaných vozidiel sa zväčšil o sedem percent na 126 497 vozidiel. Počet zamestnancov sa zvýšil o dvanásť percent na 29 280.

Oliver Blume, predseda predstavenstva spoločnosti Porsche AG, k tomu povedal: „Nadšení zákazníci a isté, perspektívne pracovné miesta sú pre spoločnosť Porsche prioritou. Solídne finančné výsledky sú základom pre budúcnosť. Porsche stavia na puristické, emocionálne športové vozidlá – aktuálne sú to nové modely 911 GTS, 911 GT3, 911 Turbo S Exclusive a nedávno predstavený model 911 GT2 RS –, ale aj na techniku budúcnosti, ako sú hybridné pohony s možnosťou vonkajšieho nabíjania a rýdzo elektrická mobilita.“

 

Lutz Meschke, zástupca predsedu predstavenstva a člen predstavenstva spoločnosti Porsche AG, zodpovedný za financie a IT, zdôraznil, že k pozitívnemu trendu vývoja zisku prispieva dlhodobo zamerané zaistenie voči kurzovým výkyvom a efektívna organizácia so zdokonalenou štruktúrou nákladov. Poukázal však aj na to, že veľmi vysoký hospodársky výsledok za prvý polrok nebude v budúcnosti ľahké zopakovať. „Naše vysoké výdavky na vývoj prvého čisto elektricky poháňaného športového vozidla Porsche a rozšírenie výroby v závode Zuffenhausen budú pokryté príjmami až po začatí predaja modelu Mission E koncom desaťročia.“ Porsche investuje do modelu Mission E jednu miliardu eur a vytvorí viac než 1 200 nových pracovných miest. Výrobca športových vozidiel okrem toho vynakladá vysokú deväťmiestnu sumu v eurách na vývoj techniky budúcnosti a hybridné pohony s možnosťou vonkajšieho nabíjania. „Je to veľká výzva,“ dodáva Meschke, „udržať vysokú úroveň ziskovosti aj pri značných investíciách.“ 

Pre aktuálny obchodný rok 2017 vychádzajú Blume a Meschke za predpokladu stabilných kurzov cudzích mien z toho, že na konci roka vykážu prevádzkový zisk mierne nad úrovňou vysokej hodnoty z minulého roku. Porsche bude aj naďalej dosahovať strategický cieľ v podobe prevádzkovej ziskovosti minimálne 15 percent.

 

V aktuálnej diskusii o vznetových motoroch preberá Porsche kompletnú zodpovednosť voči svojim zákazníkom. Samotná značka Porsche nevyvíja a nevyrába žiadne vznetové motory.

 

 
 

31.07.2017