Tretia generácia modelu Porsche Cayenne prichádza na štart

Porsche predstavuje tretiu generáciu modelového radu Cayenne. Úspešný model stuttgartského výrobcu športových vozidiel prichádza na štart ako úplne novovyvinutý automobil, ktorý ponúkne ešte podmanivejšie športové výkony, ktoré sú pre Porsche typické, v kombinácii s najvyššou úrovňou praktickej využiteľnosti v každodennej prevádzke. Výkonné preplňované motory, nová osemstupňová prevodovka Tiptronic S, nové podvozkové systémy a inovatívny koncept zobrazovania a ovládania s ešte rozsiahlejšou konektivitou rozširujú rozsah možného nastavenia pre mimoriadne športové alebo veľmi komfortnú jazdu. V čase uvedenia na trh budú na výber dva novovyvinuté šesťvalcové motory. Turbodúchadlom preplňovaný trojlitrový agregát modelu Cayenne dosahuje najvyšší výkon 250 kW (340 k), čo je o 29 kW (40 k) viac než u predchodcu. Motor V6 2,9 litra Biturbo modelu Cayenne S, ktorý dosahuje najvyššiu rýchlosť 265 km/h, poskytuje najvyšší výkon 324 kW (440 k), čo predstavuje nárast o 15 kW (20 k). Nový Cayenne S, vybavený na prianie dodávaným paketom Sport Chrono, zrýchli z pokoja na 100 km/h za necelých päť sekúnd.

Cayenne nezaprie výraznú inšpiráciu modelom 911, ikonou medzi športovými vozidlami. Takisto štylisticky zdokonalená tretia generácia SUV bude totiž prvýkrát k dispozícii s pneumatikami rozdielnych rozmerov na prednej a zadnej náprave a s riadením všetkých kolies. Okrem týchto typických prvkov výbavy športových vozidiel vylepšuje jazdné vlastnosti na ceste sériovo dodávaný aktívny pohon všetkých kolies, systém Porsche 4D-Chassis Control, trojkomorové vzduchové odpruženie a elektrický systém stabilizácie nakláňania karosérie pri dynamických zmenách Porsche Dynamic Chassis Control (PDCC). Terénne vlastnosti modelu Cayenne, ktorý je navzdory výrazne rozšírenej sériovej výbave v porovnaní s predchodcom až o 65 kilogramov ľahší, zostali pritom bez obmedzenia zachované.

Dynamický štýl: uhladenejší dizajn a väčšie kolesá

Vzhľad modelu Cayenne bol cielene zdokonalený v súlade s DNA dizajnu značky Porsche. Svojimi športovými, precíznymi a čistými tvarmi pôsobí novým a napriek tomu dôverne známym dojmom. Väčšie otvory na prívod vzduchu v nárazníku sú jasnými odkazmi na nárast výkonových parametrov. Nové horizontálne prelisy dodávajú SUV už v pokoji širší a atletickejší vzhľad. Elegantne pretiahnutú siluetu 4 918 milimetrov dlhého a bez zrkadiel 1 983 milimetrov širokého modelu Cayenne umocňujú atraktívne proporcie, vyplývajúce z predĺženia vonkajšej dĺžky o 63 milimetrov pri nezmenenom rázvore 2 895 milimetrov a zníženie výšky o deväť milimetrov v porovnaní s predchodcom. Objem batožinového priestoru 770 litrov predstavuje nárast o 100 litrov. O palec väčší priemer ráfika majú kolesá – na zadnej náprave sú prvýkrát širšie kolesá a pneumatiky než vpredu –, ktoré vizualizujú vyššiu úroveň jazdnej dynamiky. Medzi po novom tvarovanými zadnými svetlometmi s trojrozmerným dizajnom a neprerušovaným svetelným pásom LED sa nachádza výrazne trojrozmerne spracovaný nápis Porsche.

Pri svetlometoch ponúka Porsche nový trojstupňový koncept osvetlenia. Všetky verzie modelového radu Cayenne sú sériovo vybavené svetlometmi LED. Okrem nich je o stupeň vyššie na výber Porsche Dynamic Light System (PDLS), ktorý ponúka rôzne režimy osvetľovania, napríklad na prejazd zákrutou alebo na jazdu na diaľnici. Vrcholným systémom sú nové svetlomety Matrix LED so systémom PDLS Plus. Úplne variabilné rozloženie a intenzitu svetla umožňuje individuálne ovládanie 84 elektroluminiscenčných diód. Cayenne vďaka tomu ponúka nové funkcie, ako sú diaľkové svetlomety bez oslňovania oprotiidúcich vodičov a adaptívne odcloňovanie dopravných značiek.

Uvedenie na trh s verziami Cayenne a Cayenne S

Nové SUV značky Porsche vstúpi na trh v dvoch variantoch. Cayenne s preplňovaným šesťvalcom so zdvihovým objemom tri litre dosahuje najvyšší výkon 250 kW (340 k) a poskytuje maximálny krútiaci moment 450 Nm. Vstupný model sa môže vďaka tomu pochváliť suverénnymi jazdnými výkonmi. Z pokoja na 100 km/h zrýchli za 6,2 sekundy (s paketom Sport Chrono za 5,9 sekundy). Najvyššia rýchlosť je 245 km/h. Druhým variantom v čase uvedenia na trh bude Cayenne S, ktorý je poháňaný motorom V6 2,9 litra s preplňovaním dvoma turbodúchadlami. Tento takisto novovyvinutý motor je vyladený na najvyšší výkon 324 kW (440 k) a maximálny krútiaci moment 550 Nm. To je o 15 kW (20 k) viac než u predchodcu. Zodpovedajúcim spôsobom sa zlepšilo zrýchlenie z nuly na 100 km/h, ktoré je teraz otázkou 5,2 sekundy (s paketom Sport Chrono: 4,9 sekundy). Najvyššia rýchlosť je 265 km/h.

Rýchlejší na ceste, suverénnejší v teréne: nová prevodovka Tiptronic S a PTM

Cayenne vďačí za širší rozsah možného nastavenia medzi športovými a komfortnými jazdnými vlastnosťami v neposlednom rade novej osemstupňovej prevodovke Tiptronic S s ešte väčším rozsahom prevodov. Tak výkony na ceste, ako aj terénne schopnosti profitujú z kratších časov radenia a športovejších prevodov nižších prevodových stupňov. Ôsmy prevodový stupeň s dlhým prevodom znižuje otáčky motora a optimalizuje spotrebu paliva pri pokojnom cestovaní.

Cayenne ponúka ničím nerušenú radosť z jazdy aj v teréne. Programovateľné terénne režimy uľahčujú vodičovi výber vhodného nastavenia pre príslušné prevádzkové podmienky. Štandardným nastavením je cestný program. Ďalšie štyri režimy aktivujú nastavenie pre ľahký terén, ako je blatistý povrch, piesok alebo kamenistý terén. Voľbe vodiča sa následne prispôsobí charakteristika poháňacieho ústrojenstva, podvozka a uzávierok diferenciálov. Na rozdeľovanie hnacej sily medzi nápravy používa Porsche vo všetkých verziách modelu Cayenne aktívny pohon všetkých kolies. Porsche Traction Management (PTM) rozdeľuje krútiaci moment celkom variabilne medzi obe nápravy. Prenos krútiaceho momentu v závislosti od aktuálnej prevádzkovej situácie je kľúčovým princípom, ktorému Cayenne vďačí za svoje vynikajúce športové výkony. Zároveň spĺňa všetky požiadavky na spoľahlivú trakciu v teréne.

Vzor 911: podvozok s ľahkou konštrukciou a rozdielnymi rozmermi pneumatík na oboch nápravách

Nový Cayenne spája do jednej novej konštrukcie tri koncepty podvozka: športového vozidla, terénneho vozidla a cestovného sedanu. Na tento účel bol vyvinutý nový podvozok s ľahkou konštrukciou, ktorého predná náprava má oddelené uloženie ramien a zadná náprava je viacprvková. Typickým znakom športových vozidiel a novinkou v modelovom rade Cayenne je použitie pneumatík s rozdielnymi rozmermi pre prednú a zadnú nápravu. Kolesá majú priemer ráfika minimálne 19 palcov. Tieto opatrenia zvyšujú stabilitu a jazdnú dynamiku v zákrutách. Na prianie ponúka Porsche pre Cayenne kolesá s priemerom ráfika až 21 palcov.

Novovyvinuté systémy: riadenie zadných kolies, vzduchové odpruženie, stabilizácia nakláňania karosérie

Toto usporiadanie ponúka optimálne predpoklady pre aktívne podvozkové systémy, ktoré sú analyzované a synchronizované integrovaným systémom na reguláciu podvozka Porsche 4D-Chassis Control. Systém pracuje v reálnom čase, a dokáže tak ešte lepšie optimalizovať jazdné vlastnosti. S výnimkou systému aktívnych tlmičov PASM (sériovo pre Cayenne S) boli všetky ostatné podvozkové systémy novovyvinuté. Prvýkrát je pre Cayenne na výber elektrické riadenie zadných kolies. Systém, ktorý sa už osvedčil v modeloch 911 a Panamera, zvyšuje agilitu v zákrutách a stabilitu pri zmene jazdného pruhu vo vyšších rýchlostiach. Menší priemer otáčania okrem toho uľahčuje ovládateľnosť SUV v každodennej prevádzke.

Na prianie dodávané adaptívne vzduchové odpruženie s novou trojkomorovou konštrukciou výrazne zväčšuje rozsah medzi športovo tuhým nastavením podvozka a cestovným komfortom na úrovni luxusného sedanu. Pri jazde v teréne umožňuje systém, rovnako ako doposiaľ, prispôsobiť svetlú výšku. Na prianie dodávaný systém Porsche Dynamic Chassis Control (PDCC) pre stabilizáciu nakláňania karosérie prešiel z hydraulického na elektrické ovládanie, z čoho profitujú športovo zameraní vodiči. Túto zmenu umožnila výkonná elektrická sieť s napätím 48 V. Kratšie reakčné časy vytvárajú predpoklady na ešte precíznejšiu optimalizáciu jazdnej dynamiky – a pri pokojnejšej jazde ďalšie zvýšenie komfortu.

Svetová premiéra: Porsche Surface Coated Brake s vrstvou karbidu volfrámu

Výrobca športových vozidiel plní s inovatívnou brzdovou sústavou Porsche Surface Coated Brake (PSCB) opäť rolu priekopníka vo vývoji vysokovýkonných bŕzd. Svetová novinka je na prianie k dispozícii pre všetky verzie modelového radu Cayenne a vyznačuje sa kotúčovými brzdami z liatiny s vrstvou z karbidu volfrámu. Toto zošľachtenie zvyšuje hodnoty trenia a zároveň znižuje opotrebenie a minimalizuje množstvo uvoľňovaného prachu. Exkluzívne brzdy Porsche bodujú aj svojím vzhľadom. Brzdové strmene sú lakované bielou farbou a povrch brzdových kotúčov získa brzdením jedinečný lesk. PSCB sa dodáva iba v kombinácii s 20" a 21" kolesami. Postavenie vrcholného systému v ponuke zaujíma aj naďalej brzdová sústava PCCB s keramickými kotúčmi.

Nový paket Sport Chrono s režimom PSM Sport

Športový potenciál nového modelu Cayenne možno využívať ešte intenzívnejšie. Značka Porsche s týmto cieľom po novom koncipovala paket Sport Chrono podľa vzoru športových vozidiel. Viditeľným znakom je spínač režimov na volante. Okrem jazdných režimov Normal, Sport a Sport Plus si môže vodič zvoliť aj individuálne konfigurovateľný režim. Stlačením centrálneho tlačidla Sport Response Button sa aktivuje najšportovejšia charakteristika motora a prevodovky. Súčasťou paketu Sport Chrono je tiež samostatne aktivovateľný režim PSM Sport, v ktorom môže vodič maximálne využívať dynamický potenciál nového modelu Cayenne.

Nižšia hmotnosť znamená nižšiu spotrebu paliva a ešte viac radosti z jazdy

K športovým vozidlám neodlučiteľne patrí ľahká konštrukcia. Podľa vzoru modelov 911 a Panamera je aj karoséria nového modelu Cayenne vyrobená z inteligentnej kombinácie hliníka a ocele. Vonkajšie panely karosérie sú kompletne z hliníka. Aj podlaha, predná časť vozidla a takmer všetky komponenty podvozka sú z tohto ľahkého kovu. Výnimočným technickým riešením je inovatívny lítium-železo-polymérový akumulátor, ktorý prispieva k zníženiu hmotnosti desiatimi kilogramami v porovnaní s predchodcom. Celkovo klesla pohotovostná hmotnosť modelu Cayenne z 2 040 na 1 985 kilogramov – a to navzdory výrazne rozšírenej sériovej výbave, ktorej súčasťou sú okrem iného predné svetlomety LED, väčšie kolesá, ParkAssistent vpredu a vzadu, telefónny modul LTE vrátane hotspotu WLAN, služby Porsche Connect a predvídavý systém na ochranu chodcov.

Digitálna evolúcia: Porsche Advanced Cockpit a nový systém PCM

Cayenne začína s generačnou obmenou písať novú kapitolu z hľadiska prepojenia vodiča so svojím vozidlom. Porsche Advanced Cockpit je integrovaný do interiéru so športovo luxusnou atmosférou. Hlavnou súčasťou nového konceptu zobrazovania a ovládania značky Porsche, ktorý bol v uplynulom roku uvedený v novom modeli Panamera, je 12,3" dotykový displej s rozlíšením Full HD najnovšej generácie informačného a zábavného systému Porsche Communication Management (PCM). Rozmanité digitálne funkcie možno intuitívne ovládať – a to aj hlasovo. Sériovo dodávaný systém Porsche Connect Plus sprístupňuje internet a internetové služby. Medzi ne patrí napríklad sériovo dodávaná navigačná funkcia s pripojením na internet a dopravným spravodajstvom v reálnom čase. Na novej stredovej konzole sú sústredené analógové ovládacie prvky hlavných funkcií vozidla. Ďalšie tlačidlá sú harmonicky integrované do dotykovej plochy so skleneným vzhľadom v štýle smartfónov. Používateľovi však poskytujú pri ovládaní akustickú aj haptickú spätnú väzbu. Ako je pre vozidlá Porsche typické, vodič má priamo na očiach centrálne umiestnený analógový otáčkomer. Vedľa neho sú dva sedempalcové displeje s rozlíšením Full HD, ktoré zobrazujú všetky ďalšie dôležité prevádzkové údaje a informácie, nastaviteľné individuálne multifunkčným otočným prvkom. Medzi najdôležitejšie asistenčné systémy patrí asistent na nočné videnie s termovíznou infračervenou kamerou, asistent na zmenu jazdného pruhu, asistent na jazdu v jazdnom pruhu vrátane rozpoznávania dopravných značiek, asistent na jazdu v dopravnej kolóne, ParkAssistent vrátane funkcie Surround View a Porsche InnoDrive vrátane adaptívneho tempomatu.

Cayenne presne na mieru – viac individualizácie, viac internetových služieb

Nový systém PCM zároveň zavádza nový stupeň individualizácie. Osobným prianím možno prispôsobiť nielen úvodné zobrazenie a hlavné menu. Používateľ si môže tiež nakonfigurovať až šesť individuálnych používateľských profilov. Okrem mnohých nastavení v interiéri uloží používateľský profil do pamäte preferované nastavenia pre osvetlenie, jazdné režimy a asistenčné systémy. V závislosti od výbavy si môže vodič aktivovať aj individuálne nastavenia pre nové audiosystémy Bose® a Burmester®. Nový Cayenne je navyše nepretržite pripojený na internet, pokiaľ si to vodič praje. Prostredníctvom integrovanej karty SIM kompatibilnej s LTE má navyše k dispozícii rozšírenú ponuku služieb Connect Plus. Vďaka tomu možno napríklad diaľkovo naprogramovať nezávislé kúrenie prostredníctvom smartfónu. Okrem toho je súčasťou novej sériovej ponuky aj špeciálne pre Porsche Cayenne vyvinutá aplikácia Offroad Precision App, ktorá ponúka možnosť detailnej dokumentácie jazdy v teréne. Vodič sa potom môže zdokonaľovať vo svojich vodičských zručnostiach na základe zaznamenaného videa.

Ceny

Tretiu generáciu modelového radu Porsche Cayenne možno už objednávať. Cayenne stojí v Nemecku od 74 828 eur. Ceny modelu Cayenne S sa začínajú od 91 964 eur. V Českej republike bude model Cayenne stáť od 2 055 000 Kč. Všetky ceny zahŕňajú daň z pridanej hodnoty a špecifickú výbavu pre príslušný trh.

 
 

30.08.2017