Nový hybridný model a najlepšie výkony v triede. Nové Porsche Panamera

Modely Panamera Turbo S: kombinovaná spotreba paliva: 11,1 - 10,7l/100 km; kombinované emisie CO2: 253 - 245 g/km
Modely Panamera GTS: kombinovaná spotreba paliva: 11,1 - 10,7l/100 km; kombinované emisie CO2: 253 - 244 g/km
Modely Panamera 4S E-Hybrid: kombinovaná spotreba paliva: 2,3 - 2,0l/100 km; kombinovaná spotreba elektrickej energie: 19,5 - 17,4 kWh/100 km, kombinované emisie CO2: 53 - 47 g/km
Modely Panamera 4: kombinovaná spotreba paliva: 9,0 - 8,7l/100 km; kombinované emisie CO2: 205 - 199 g/km
Modely Panamera : kombinovaná spotreba paliva: 8,8 - 8,6l/100 km; kombinované emisie CO2: 201 - 197 g/km

 

Porsche predstavuje komplexne vynovený športový sedan

Stuttgart. Výnimočné spojenie kontrastov. Nové modely Porsche Panamera teraz pokrývajú ešte širšie spektrum. Spájajú výkon športového vozidla s komfortom manažérskeho sedanu. Modelom Porsche Panamera Turbo S s výkonom 463 kW (630 k) prináša výrobca športových automobilov vozidlo s najlepším výkonom v triede. Nový vrcholový model výrazne zlepšuje výkonové hodnoty predchádzajúceho modelu Porsche Panamera Turbo. Automobilka Porsche taktiež pokračuje v napĺňaní svojej stratégie E-Performance. Ponuku plug-in hybridných modelov rozšíri model Porsche Panamera 4S E-Hybrid s celkovým systémovým výkonom s hodnotou 412 kW (560 k). V porovnaní s predchádzajúcim hybridným modelom sa dojazd na elektrickú energiu zvýšil o 30%. Komfort a športové vlastnosti ťažia z vylepšených prvkov podvozka a z ovládacích systémov v spojení s novou generáciou riadenia a pneumatík.

 

Porsche Panamera Turbo S: z 0 na 100 km/h za 3,1 sekundy

S výkonom 463 kW (630 k) a s krútiacim momentom 820 Nm má nový model Porsche Panamera Turbo S o 59 kW (80 k) vyšší výkon a o 50 Nm vyšší krútiaci moment ako predchádzajúca vlajková loď Turbo so spaľovacím motorom. Má to veľmi pozitívny vplyv na jazdné výkony. V režime Sport Plus zrýchli Porsche Panamera Turbo S z 0 na 100 km/h za iba 3,1 sekundy. Známy 4-litrový motor V8 biturbo vyvinutý vo Weissachu a zostavený v Zuffenhausene bol kompletne prepracovaný tak, aby umožnil vozidlu dosiahnuť maximálnu rýchlosť 315 km/h. Pre zvládnutie prenosu takéhoto vysokého výkonu na vozovku a pre zaručenie čo najlepšieho prejazdu zákrutami prešli výraznými úpravami aj 3-komorové vzduchové pruženie, Porsche Active Suspension Management (PASM) a systém na potláčanie nakláňania karosérie Porsche Dynamic Chassis Control Sport (PDCC Sport) vrátane systému usmerňovania krútiaceho momentu Porsche Torque Vectoring Plus (PTV Plus).

Nové Porsche Panamera už potvrdilo svoj nekompromisný výkon a schopnosti na legendárnej Severnej slučke okruhu Nürburgring. Testovací jazdec Lars Kern absolvoval okruh dlhý 20,832 km na najnáročnejšej trati na svete za 7.29,81 minúty, čím stanovil nový oficiálny rekord v triede manažérskych vozidiel.


Lepšie športové výkony a vyšší komfort vďaka upravenému podvozku
Motor V8 biturbo v modeli Porsche Panamera GTS prešiel úpravami zameranými na nárast výkonu. Hodnotami 353 kW (480 k) a 620 Nm dodáva nový model Porsche Panamera GTS o 15 kW (20 k) vyšší výkon ako jeho predchodca. Nárast výkonu postupne stúpa až po maximálne otáčky motora. Tým sa veľmi podobá na vlastnosti atmosférických motorov. Vďaka štandardne dodávanému novému športovému výfukovému potrubiu s asymetricky umiestnenými zadnými tlmičmi hluku sa podarilo vytvoriť ešte výraznejší zvukový sprievod ako doteraz.

Nové modely Porsche Panamera a Porsche Panamera 4 poháňa na všetkých trhoch na svete známy 2,9-litrový motor V6. Jeho výkon 243 kW (330 k) a krútiaci moment 450 Nm zostali nezmenené.

Podvozok a ovládacie systémy všetkých nových modelov Porsche Panamera sa zamerali na poskytnutie športovejších a zároveň aj komfortnejších jazdných vlastností. Niektoré systémy sú navrhnuté úplne nanovo. Napríklad prepracované aktívne pruženie Porsche Active Suspension Management (PASM) vyústilo do výrazne vyššieho komfortu pruženia, zatiaľ čo elektronická stabilizácia pohybov karosérie Porsche Dynamic Chassis Control Sport (PDCC Sport) zlepšila stabilitu karosérie. Do vozidiel sa dostala aj nová generácia ovládania riadenia a nové pneumatiky.

 

Porsche Panamera 4S E-Hybrid so 17,9 kWh batériou a elektrickým dojazdom 54 km
Modelom Porsche Panamera 4S E-Hybrid automobilka predstavuje ďalšie plug-in hybridné vozidlo zamerané na vysoký výkon. Inteligentná spolupráca 100 kW (136 k) elektromotora integrovaného priamo do 8-stupňovoej dvojspojkovej prevodovky PDK a 2,9-litrového spaľovacieho motora V6 biturbo s výkonom 324 kW (440 k) prináša systémový výkon 412 kW (560 k) a systémový krútiaci moment 750 Nm. Očaria aj hodnoty dynamických vlastností. Vďaka štandardne dodávanému balíku Sport Chrono trvá šprint z 0 na 100 km/h iba 3,7 sekundy. Vozidlo dosahuje maximálnu rýchlosť 298 km/h. Celková kapacita batérie vzrástla oproti predchádzajúcim hybridným modelom zo 14,1 na 17,9 kWh vďaka upraveným článkom batérií ako aj zmene jazdných režimov pre lepšie a účinnejšie využitie energie. Porsche Panamera 4S má podľa testovacieho cyklu WLTP EARER City čisto elektrický dojazd do vzdialenosti 54 km (NEDC: do 64 km).

 

Ostrejší vzhľad lepšie padne do oka
Nové modely Porsche Panamera sú okrem karosérie športového sedanu dostupné aj ako Sport Turismo alebo Executive s predĺženým rázvorom. V závislosti od druhu pohonu sú štandardne vybavené prednou časťou Sport Design, ktorá sa doteraz dodávala iba na požiadanie. Jej súčasťou sú ostrejšie otvory pre vstup vzduchu, väčšie bočné otvory pre chladiaci vzduch a jednodielne predné svetlomety. Úplne nová predná časť modelu Porsche Panamera Turbo S sa vyznačuje väčšími bočnými otvormi pre vstup vzduchu a novo tvarovanými horizontálne spojenými prvkami vo farbe karosérie, čím sa umocňuje pocit šírky vozidla. Svetelné moduly dvojitých predných svetlometov Turbo sa nachádzajú viac od seba.

Prepracovaný pás zadných svetiel teraz nerušene prechádza cez veko batožinového priestoru. Vďaka tomu poskytuje plynulé prepojenie medzi novo tvarovanými zadnými LED svetlami. Modely GTS dostali do štandardnej výbavy zatmavené zadné svetlá Exclusive Design s dynamickou funkciou pri otváraní a zamykaní vozidla. Ponuku diskov kolies obohatili tri nové 20- a 21-palcové vzory, to znamená, že momentálne je v ponuke celkom 10 rôznych vzorov.

 

Digitálna konektivita a asistenčné systémy pre bezpečnosť a komfort
Porsche Communication Management (PCM) obsahuje dodatočné digitálne funkcie a služby ako sú napríklad vylepšené hlasové ovládanie Voice Pilot, Risk Radar pre aktualizované dopravné značenie a výstrahy, bezdrôtové rozhranie Apple® Car Play a mnoho ďalších služieb Connect. Porsche Panamera taktiež ponúka rozšírenú ponuku inovatívnych osvetľovacích a asistenčných systémov ako sú napríklad štandardne dodávaný systém pre udržiavanie v jazdnom pruhu Lane Keeping Assist s rozpoznávaním dopravných značiek, Porsche InnoDrive vrátane adaptívneho tempomatu, systém nočného videnia Night Vision Assist, Lane Change Assist, LED matrix svetlomety vrátane systému PDLS Plus, Park Assist spolu so Surround View a head-up displej.

Nové modely Porsche Panamera sa už dajú objednať a k predajcom sa dostanú v polovici októbra. Ceny sa v Nemecku začínajú od 91 345 € za Porsche Panamera s pohonom zadných kolies. Všetky ostatné modely sa dodávajú s pohonom všetkých kolies. Porsche Panamera 4 štartuje od 95 289 €, v cene 126 841 € je k dispozícii Porsche Panamera 4S E-Hybrid, od 136 933 € Porsche Panamera GTS a Porsche Panamera Turbo S je v ponuke od 179 737 €. Vo všetkých prípadoch ide o ceny vrátane DPH a povinnej výbavy.

 

Ďalšie informácie, filmy a foto materiál sú k dispozícii v Porsche Newsroom: newsroom.porsche.com

 

Hodnoty spotreby a emisií CO2 boli vypočítané podľa nového testovacieho režimu Worldwide Harmonised Light Vehicle Test Procedure (WLTP). Odvodené hodnoty NEDC musia byť dočasne uvádzané aj naďalej. Tieto hodnoty sa nedajú porovnávať s hodnotami vypočítanými na základe doteraz používaného testovacieho režimu NEDC.

Ďalšie informácie o oficiálnej spotrebe paliva a elektrickej energie a o oficiálnych špecifických emisiách CO2 pre nové osobné automobily získate z predpisu „Manuál o spotrebe paliva, elektrickej energie a emisiách CO2 nových automobilov”, dostupného bezplatne na všetkých predajných miestach a na príslušnom oddelení Ministerstva dopravy a výstavby SR.

 
 

26.08.2020