Rýchlejšie šprinty a pohodlnejšie nabíjanie

Modely Taycan: kombinovaná spotreba elektrickej energie: 28,5 - 26,2 kWh/100 km, kombinované emisie CO2: 0 g/km

Novinky pre Porsche Taycan: Plug & Charge, Functions on Demand, Head-up Display

Stuttgart, Nemecko. Októbrová zmena modelového roka prinesie do modelu Porsche Taycan viacero nových prvkov. Nová funkcia Plug & Charge poskytuje pohodlné nabíjanie a platenie bez potreby kariet či aplikácií. Stačí zapojiť nabíjací kábel a Taycan nadviaže zabezpečenú komunikáciu s nabíjacími stanicami kompatibilnými s rozhraním Plug & Charge. Výsledkom je automatické spustenie nabíja- cieho procesu. Následne sa zautomatizuje aj platba.

Ďalšie inovácie predstavujú možnosť flexibilného objednávania dodatočných funkcií online (Functions on Demand, FoD), farebný head-up displej či palubná nabíjačka s výkonom až do 22 kW. Adaptívne vzduchové pruženie v budúcnosti obohatí funkcia Smartlift.

Zlepšili sa aj hodnoty zrýchlenia modelu Porsche Taycan Turbo S. S funkciou Launch Control zvláda šprint z 0 na 200 km/h za 9,6 sekundy, čo predstavuje zlepšenie oproti predchádza- júcemu času o 0,2 sekundy. Štvrť míle absolvuje za 10,7 sekundy (predtým 10,8 sekundy). Rovnako ako doteraz dokáže Porsche Taycan úspešne poskytovať tieto výkonové schop- nosti opakovane a bez výpadkov, čo je typické pre športové vozidlá.

Rozsiahlo upravené elektrické športové vozidlo sa dá objednávať od polovice septembra a v Porsche Centre sa objaví od polovice októbra.

 

Intuitívny systém displejov a inteligentný podvozok

Farebný head-up displej je súčasťou ponuky dodávanej na požiadanie. Premieta dôležité informácie priamo do zorného poľa vodiča. Displej sa rozdelil na hlavnú sekciu, stavovú sekciu a na sekciu, v ktorej sa bude zobrazovať aktuálny obsah ako sú telefónne volania či povely hlasového ovládania. V nastave- niach sa dá zobraziť aj navigačný displej, ukazovateľ preťaženia či ďalšie užívateľom zvolené informácie.

Vďaka novej funkcii Smartlift, štandardne dodávanej v spojení s adaptívnym vzduchovým pružením, sa dá Porsche Taycan naprogramovať tak, aby sa v opakovaných momentoch, napríklad na spomaľo- vačoch či pri vjazdoch do garáží, predná časť zdvihla. Funkcia Smartlift dokáže ovplyvniť svetlú výšku na diaľniciach nastavením na najlepší možný pomer medzi účinnosťou a komfortom jazdy.

Palubná nabíjačka na striedavý prúd s výkonom 22 kW je teraz dostupná aj ako súčasť výbavy dodávanej na želanie. Vďaka nej sa batérie nabijú za približne polovičný čas ako so štandardne dodávanou 11 kW nabíjačkou na striedavý prúd. Táto položka bude dostupná koncom tohoto roka.

 

Flexibilné aktualizácie pri nákupe s Functions on Demand (FoD)

Vďaka FoD si majiteľ modelu Porsche Taycan môže dokupovať rôzne komfortné a asistenčné funkcie. Špecialitou tohto prístupu je, že je dostupný aj po zakúpení vozidla v jeho pôvodnej konfigurácii. Vďaka online aktualizáciám netreba navštevovať servis. Momentálne je takýmto spôsobom dostupná funkcia Porsche Intelligent Range Manager (PIRM). V budúcnosti pribudnú do ponuky funkcie Power Steering Plus, Active Lane Keep Assist a Porsche InnoDrive.

Zákazníci sa môžu rozhodnúť či si vybranú funkciu zakúpia, alebo za ňu budú platiť mesačné pred- platné. Ak sa rozhodnú pre mesačné predplatné, dostanú prvé tri mesiace zdarma na testovanie. Po registrácii a zvolení vybranej funkcie (vybraných funkcií) v Porsche Connect Store, sa nadviaže spojenie a Porsche následne prostredníctvom mobilnej siete pošle do modelu Porsche Taycan príslušný dátový balík. Vodič dostane notifikáciu o dostupnosti dátového balíka cez Porsche

Communication Management (PCM). Aktivácia potom trvá niekoľko minút. Po úspešnej aktivácii sa na stredovom displeji objaví hlásenie. V rámci zmeny modelového roka sa dajú zakúpiť štyri funkcie a tri budú dostupné v rámci mesačného predplatného.

 

Active Lane Keep Assist udržiava vozidlo v strede jazdného pruhu pomocou neustálych zásahov do riadenia a to aj v preplnenej premávke. Systém InnoDrive individuálne prispôsobí rýchlosť pod- mienkam na ceste ako sú rýchlostné obmedzenia, zákruty, kruhové objazdy, križovatky so stopkou a to všetko spôsobom typickým pre športové vozidlo. Každá z funkcií je dostupná za mesačný poplatok 19,5 €, prípadne sa dajú jednotlivo kúpiť za 808,1 €.

Spolu so spustenou navigáciou spolupracuje na pozadí aj systém Porsche Intelligent Range Manager (PIRM), ktorý upravuje všetky systémové parametre pre dosiahnutie čo najvyššej miery komfortu a čo najkratšieho času jazdy. Tento prvok je dostupný za 10,72 € mesačne alebo za jednorazový poplatok 398,69 €.

Posilňovač riadenia Power Steering Plus pracuje v závislosti od aktuálnej rýchlosti vozidla. Vo vyso- kých rýchlostiach je presnejšie a priamejšie, zatiaľ čo v nižších poskytuje intenzívnejšiu podporu.

Táto funkcia je na požiadanie dostupná za jednorazový poplatok 320,71 €. Nie je dostupná za me- sačný poplatok. Všetky ceny predstavujú odporúčané predajné ceny v Nemecku vrátane 16% DPH.

 

Pohodlnejšie nabíjanie

Ďalšou novou funkciou je nabíjanie so šetrením batérie. Na vhodných nabíjačkách (napríklad Ionity) dokáže obmedziť nabíjací výkon na približne 200 kW a to najmä v prípade, ak vodič plánuje dlhšiu prestávku. Predlžuje sa tak životnosť batérie a znižujú sa celkové nabíjacie straty. Vodič si takýto nabíjací režim môže zvoliť na stredovom displeji v rámci plánovania nabíjania. Samozrejme, ak si vodič túto funkciu nezvolí, zostane na vysoko výkonných 800-voltových nabíjacích staniciach dostupná možnosť nabíjať výkonom až do 270 kW.

V spojení s funkciami Mobile Charger Connect a Home Energy Manager sú dostupné nové inteligentné nabíjacie funkcie. Obsahujú funkcie na ochranu siete schopné zabrániť preťaženiu domácej elektrickej siete bez ohľadu na fázu ako aj upraviť nabíjanie doma vyrobenou energiou. Zámerom takejto funkcie je napríklad to, aby sa model Porsche Taycan nabíjal doma vyrobenou elektrickou energiou zo solár- nych panelov. V prípade dosiahnutia minimálnej kapacity nabitia batérie začne systém využívať iba solárnu energiu, ktorú práve nevyužíva budova.

Plug & Charge zjednodušuje nabíjanie. Vodič Porsche Taycan iba zapojí nabíjací kábel a nabíjanie sa spustí. Všetky potrebné autentifikačné údaje sú uložené priamo vo vozidle. Výsledkom je, že nabíjačka automaticky spozná pripojené vozidlo. Komunikáciu medzi vozidlom a infraštruktúrou zaručuje štan- dard ISO 15 118 odolný proti narušeniu. Automaticky sa zrealizuje aj platba. Funkcia Plug & Charge je momentálne dostupná na nabíjacích staniciach Ionity v Nemecku, Nórsku, Dánsku, Švédsku, Fínsku, Taliansku a v Českej republike. Začiatkom roka 2021 pribudne ďalších 12 európskych krajín. V rovna- kom čase bude táto možnosť dostupná aj v USA a v Kanade na nabíjacích miestach poskytovateľov Electrify America a Electrify Canada.

 

Širšia ponuka farieb

Modelový rok 2021ponúkne výber siedmich nových farieb exteriéru: Mahogany Metallic, Frozenberry Metallic, Cherry Metallic, Coffee Beige Metallic, Chalk, Neptune Blue a Ice Grey Metallic.

Pre všetky verzie modelu Porsche Taycan bude dostupný balík výbavy Carbon Sport Design. Obsahuje prvky ako sú karbónové lišty v spodnej prednej časti a na bočných prahoch ako aj karbónový povrch zadného difúzora.

Súčasťou štandardnej výbavy je aj Digital Radio. Digitálne vysielané rádiostanice vo formátoch DAB, DAB+ a DMB ponúkajú výrazne vyššiu kvalitu zvuku. Automobilka Porsche rozšírila štandardnú výbavu aj v oblasti konektivity. Apple® podcasty sa teraz dajú zvoliť ako samostatný zdroj v rámci ponuky nosičov obsahu.

 

Ďalšie informácie, filmy a foto materiál sú k dispozícii v Porsche Newsroom: newsroom.porsche.com

Hodnoty spotreby a emisií CO2 boli vypočítané podľa nového testovacieho režimu Worldwide Harmonised Light Vehicle Test Procedure (WLTP). Odvodené hodnoty NEDC musia byť dočasne uvádzané aj naďalej. Tieto hodnoty sa nedajú porovnávať s hodnotami vypočítanými na základe doteraz používaného testovacieho režimu NEDC.

Ďalšie informácie o oficiálnej spotrebe paliva a elektrickej energie a o oficiálnych špecifických emisiách CO2 pre nové osobné automobily získate z predpisu „Manuál o spotrebe paliva, elektrickej energie a emisiách CO2 nových automobilov”, dostupného bezplatne na všetkých predajných miestach a na príslušnom oddelení Ministerstva dopravy a výstavby SR.

 
 

19.08.2020