Rovnako všestranný ako vozidlo: testovací program pre model Porsche Taycan Cross Turismo

Modelový rad Porsche Taycan: Kombinovaná spotreba elektrickej energie: 28,7 — 26,2 kWh/100 km; kombinované emisie CO2: 0 g/km

Posledné extrémne testy krátko pred svetovou premiérou

Stuttgart. Model Porsche Taycan Cross Turismo aktuálne podstupuje záverečné testovacie jazdy. Rozsiahly testovací program automobilky Porsche zahŕňal pretekárske okruhy ako sú Severná slučka okruhu Nürburgring a trať Grand Prix na okruhu Hockenheim (oba v Nemecku) ako aj testovacie okruhy na celom svete. Vrátane toho v juhotalianskom meste Nardò. Model Taycan Cross Turismo má za sebou aj testy na netradičných miestach, aké ponúkajú juh Francúzska či Pyreneje. Testovacia plocha vo Vývojovom stredisku Weissach Development Centre ponúkla na trati s názvom Safari ďalšie terénne výzvy aj mimo Afriky. S celkovou vzdialenosťou 998 361 km absolvovali prototypy Porsche Taycan Cross Turismo celkom 25-krát cestu okolo Zeme meranú na rovníku.

Spolu s ostatnými testovacími jazdami sa zamaskované modely Taycan Cross Turismo začiatkom roka vydali na cestu po svete za predstaviteľmi médií. V priebehu iba šiestich týždňov sa prototypy objavili na piatich najvýznamnejších trhoch tohoto vozidla: v USA, Veľkej Británii, Nórsku, Holandsku a v Nemecku.

Nová verzia využíva všetky silné stránky športového sedanu Taycan, ako sú vysoký výkon a dlhý dojazd. Podvozok s pohonom všetkých kolies a so vzduchovým pružením sa dá výškovo nastavovať. Na zadných sedadlách je výrazne viac miesta na hlavu, objem navyše získal aj batožinový priestor. Možnosti vnútorného aj batožinového priestoru prešli úpravami do najmenšieho detailu. Maketa, verná fyzická predstava interiéru ako aj samotné možnosti batožinového priestoru a interiéru, majú za sebou 650 hodín venovaných konštrukcii, elektronike  a vzájomnej spolupráci ako aj 1 500 hodín v dielni.

„Pri vývoji modelu Taycan Cross Turismo sme, samozrejme, mohli vychádzať z našich skúseností získaných so športovým sedanom Taycan. Najväčšou výzvou bolo spojiť požiadavky na športové aj terénne jazdné vlastnosti,” zdôrazňuje Stefan Weckbach, viceprezident modelového radu. „Porsche Taycan Cross Turismo musí podať vysoký výkon na okruhu a zároveň zvládnuť aj kamene, blato a štrk.” Posledné spomínané podmienky sa simulovali na Vytrvalostnom testovacom okruhu vo Vývojovom centre Weissach Development Centre. Weckbach: „Výsledok je očarujúci. Avšak model Porsche Taycan Cross Turismo nie je čistokrvné terénne vozidlo. Skôr ide o špecialistu na nespevnené a špinavé cesty. Niečo ako švajčiarsky nožík na až 21-palcových diskoch kolies.”

Automobilka Porsche zaručuje, že elektrické vozidlá absolvujú rovnako náročný testovací program ako športové automobily so spaľovacími motormi. Okrem dosahovania výnimočného výkonu to znamená aj kontrolovanie každodenných praktických vlastností bez obmedzení a to vo všetkých klimatických podmienkach. Medzi ďalšie testované oblasti elektrických vozidiel patria aj náročné úlohy ako sú nabíjanie batérie či kontrola teploty pohonu a interiéru aj v extrémnych teplotných podmienkach. Medzi vývojové ciele typické pre automobilku Porsche patria výkon na okruhu, schopnosť zvládať opakované zrýchľovanie na plný výkon ako aj dojazd dostačujúci na každodenné využívanie.

Náročné testy sa konali aj v laboratóriách a na testovacích zariadeniach, pričom obsahovali aj vývoj a overovanie aerodynamickej konštrukcie. Model Taycan Cross Turismo tak približne 325 hodín odolával náporu vetra v aerodynamickom tuneli. A to počas vývoja takto strávil 1 500 hodín už športový sedan Taycan.

Náročný program s terénnymi testami a testami jazdnej dynamiky podstúpil aj nový zadný nosič na bicykle, ktorý vyvinula priamo sama automobilka. V oblastiach ako sú ovládateľnosť, ergonómia, bezpečnosť jazdy či stabilita stanovuje nové meradlá. Na jeho veľkoryso dimenzovanej koľajnici sa môžu prevážať aj niektoré elektrické bicykle.

 

Nový model Porsche Taycan Cross Turismo rozširuje modelový rad

Model Taycan sa s karosériou športového sedanu úspešne dostal na trh koncom roka 2019. Nový model Cross Turismo spája pohon Porsche E-Performance s lepšími každodennými praktickými vlastnosťami a zameriava sa na zákazníkov s aktívnym životným štýlom. Taycan Cross Turismo príde na európsky trh v lete 2021.

Automobilka Porsche má za sebou úspešný štart do čisto elektrického veku. V roku 2020 si športový sedan Porsche Taycan zakúpilo viac ako 20 000 zákazníkov. Taycan si momentálne pripisuje 70 % všetkých predaných vozidiel značky Porsche v Nórsku. Začiatkom novembra si tu svoje vozidlo prevzal už tisíci majiteľ. To znamená, že v Nórsku sa predaje automobilky Porsche viac ako zdvojnásobili. Elektrické športové vozidlo má na konte už aj viac ako 50 ocenení z celého sveta, najmä na hlavných trhoch, ako sú Nemecko, USA, Veľká Británia a Čína. Nový model Taycan je zároveň aj držiteľom zápisu v Guinessovej knihe svetových rekordov za najdlhší drift      s elektrickým vozidlom. Dverami napred prešiel nonstop vzdialenosť presne 42,171 km.

 

Digitálna svetová premiéra prvého elektrického vozidla z kategórie Cross Utility Vehicle sa bude konať dňa 4. marca o 16.00 (SEČ) na newstv.porsche.com.

 

Ďalšie informácie, filmy a fotografie nájdete v Porsche Newsroom: newsroom.porsche.com

 

Hodnoty spotreby a emisií CO2 boli vypočítané podľa nového testovacieho režimu Worldwide Harmonised

Light Vehicle Test Procedure (WLTP). Odvodené hodnoty NEDC musia byť dočasne uvádzané aj naďalej.

Tieto hodnoty sa nedajú porovnávať s hodnotami vypočítanými na základe doteraz používaného testovacieho režimu NEDC.

 

Ďalšie informácie o oficiálnej spotrebe paliva a elektrickej energie a o oficiálnych špecifických emisiách CO2  pre nové osobné automobily získate z predpisu „Manuál o spotrebe paliva, elektrickej energie a emisiách CO2 nových automobilov”, dostupného bezplatne na všetkých predajných miestach a na príslušnom oddelení Ministerstva dopravy a výstavby SR.

 
 

24.02.2021