Nové Porsche Driver Experience debutuje v Cayenne

Porsche predstavuje zásadne novú, inovatívnu architektúru interiéru nového Cayenne. Porsche Driver Experience otvára nové možnosti interakcie nielen pre vodiča, ale pre spolujazdca.

  • Nový koncept zobrazovania a ovládania
  • Zásadne prepracovaný kokpit
  • Digitálny združený prístrojový panel v zakrivenom dizajne
  • Display pre spolujazdca s funkciou streamovania videa
  • Optimalizované funkcie Connect

Štuttgart. Novým modelom Cayenne, ktorý oslávi svoju svetovú premiéru 18. apríla na veľtrhu Auto Shanghai v Číne, zavádza Porsche priekopnícky koncept zobrazovania a ovládania. Porsche Driver Experience znamená plne digitálne zobrazenie, všestranné individuálne prispôsobenie a intuitívne ovládanie.

V centre pozornosti stojí os vodiča. Najdôležitejšie ovládacie prvky sú zoskupené okolo volantu. Vytvára to nový, ešte intenzívnejší zážitok z jazdy.

Kokpit navrhnutý vo vysokej kvalite prenáša prvýkrát prvky elektrického športového vozidla Taycan do modelu Porsche so spaľovacím motorom. Okrem iného zahŕňa digitálny združený prístrojový panel v takzvanom zakrivenom a voľne stojacom dizajne (Curved and Free Standing Design) s variabilnými možnosťami zobrazenia, novo koncipovaná stredová konzola a tiež nová generácia volantu. Volič automatickej prevodovky sa teraz nachádza napravo od volantu. Na stredovej konzole to vytvára priestor pre veľký ovládací panel klimatizácie v elegantnom dizajne čierneho panelu. Spolujazdci zažívajú vďaka voliteľnému displeju spolujazdca novú úroveň interakcie s vozidlom a vodičom. Nový koncept interiéru dopĺňa optimalizovaná funkcia Connect.

Sústredený na vodiča a interaktívny: nový kokpit modelu Cayenne

Vodič a spolujazdec zažijú v novom Porsche Cayenne úplne nový kokpit. Spája ešte výraznejšiu orientáciu na vodiča a nové interaktívne prvky, vďaka ktorým je z zážitok z jazdy novou skúsenosťou aj pre spolujazdca. Ako združený prístrojový panel prichádza teraz plne digitálny, voľne stojaci, 12,6-palcový zakrivený displej, ktorý nevyžaduje masku a preto pôsobí moderne a filigránsky. V závislosti od vybavenia si vodič môže na združenom prístrojovom paneli vybrať až zo siedmich pohľadov. Podľa zvoleného pohľadu je v popredí otáčkomer, online navigácia, asistent nočného videnia alebo 3D asistent vodiča. Na výber je okrem toho aj výrazne zredukovaný pohľad a klasický režim. Ten druhý posúva 5 ciferníkový združený prístrojový panel, typický pre Porsche, do digitálneho veku.

Rozhodujúcou vlastnosťou nového Porsche Driver Experience je správna rovnováha medzi digitálnymi a analógovými prvkami. Všetky ovládacie prvky, ktoré sú dôležité pre zážitok z jazdy, sú navyše zoskupené priamo okolo volantu. Ako je pre typické pre Porsche, vľavo od volantu sa nachádza nové tlačidlo štartovania motora. Páka pre voľbu prevodového stupňa je teraz umiestnená vpravo od volantu medzi združeným prístrojovým panelom a centrálnym displejom. Na stredovej konzole tým vzniká priestor pre nový veľkoplošný ovládací panel klimatizácie s analógovými ovládacími prvkami a pre viac odkladacích priestorov. V novom Porsche Cayenne je priamo na volante umiestnená zásadne prepracovaná riadiaca páka asistenčných systémov vodiča.

Nový multifunkčný športový volant pochádza z 911-tky a je v porovnaní s predchádzajúcim modelom kompletne prepracovaný a má kvalitný, moderný a športový charakter. Prepínač režimu jazdy, ktorý umožňuje priamo na volante prístup k režimom normál, offroad, šport a šport plus, je teraz v sériovej výbave. Aj nové prepínacie tlačidlo na voľbu funkcií a dizajnu v združenom prístrojovom paneli sa nachádza priamo na volante, rovnako ako ovládanie voliteľného head up displeja.

Nový ovládací panel klimatizácie na stredovej konzole má vďaka sklenenému povrchu v čiernom dizajne mimoriadne kvalitný vzhľad a pôvab. Na prehľadnej ovládacej ploche je možné nastaviť klimatizáciu rýchlo a intuitívne. Kombinácia rozpoznávania dotyku a hmatovej odozvy s mechanickými spínačmi klimatizácie a fyzickým ovládaním hlasitosti zaisťuje príťažlivú funkčnosť, ktorá je haptická aj estetická.

Centrálny displej s veľkosťou 12,3 palcov a vysokým rozlíšením je riadiacou centrálou PCM (Porsche Communication Management). Vodič tu nájde ako zvyčajne ovládanie početných jazdných a komfortných funkcií, rovnako ako sériovú online navigáciu a tiež multimediálne funkcie. Voliteľne integrovaný 10,9-palcový displej pre spolujazdca v Porsche Cayenne úplne nový. Prostredníctvom dodatočnej dotykovej obrazovky môže spolujazdec odľahčiť vodiča tým, že napríklad obsluhuje navigáciu alebo výberom mediálnej služby. Špeciálna fólia zabezpečuje, že displej nie je vidieť z miesta vodiča. To umožňuje streamovanie video obsahu na displeji spolujazdca aj počas jazdy.

Športovo-luxusný ambient

Porsche Cayenne je vo svojom segmente športovým vozidlom – a odráža tieto nároky aj v interiéri. Športové prostredie sa tu spája s dynamickou funkcionalitou, luxusným komfortom a typickými dizajnovými prvkami Cayenne. Porsche v novom Cayenne predstavuje nový koncept ovládania v čistom dizajne, ktorý kladie dôraz na šírku. Celá prístrojová doska, stredová konzola ako aj vrchná časť vnútornej strany dverí sú úplne prepracované. Zvýšený, horizontálny dôraz na prístrojovú dosku robí interiér ešte širším. Elegantne navrhnuté vetracie otvory sú zarovnané vertikálne, ako je typické pre Cayenne. Porsche po prvýkrát navrhlo všetky vetracie otvory v kokpite bez lamiel.

Rozšírenie konektivity vo veľkom rozsahu

Porsche v novom Cayenne opäť zlepšil konektivitu. Pre smartfóny je sériovo k dispozícii chladený odkladací priestor s funkciou indukčného nabíjania. Chladenie umožňuje optimalizovaný nabíjací výkon až do 15 wattov. Rozšírená integrácia online služieb prináša nové možnosti interakcie, ako napríklad využívanie jazykovej asistentky Siri pri ovládaní funkcií vozidla. Nové sú taktiež USB-C rozhrania v odkladacom priečinku vpredu ako aj ďalšie dve USB-C rozhrania v zadnej časti stredovej konzoly. Všetky USB port ponúkajú funkciu rýchleho nabíjania. Tie vpredu okrem toho spájajú smartfón s PCM (Porsche Communication Management). Na prepojenie medzi smartfónom a vozidlom je potrebné už len oskenovať smartfónom QR kód zobrazený v PCM. Potom sú k dispozícii početné funkcie Connect, medziiným Apple CarPlay® a Android Auto® ako aj hlboko integrované aplikácie ako napríklad Spotify® a Apple Music®.

Pomocou novej funkcie In-Car video je možné prostredníctvom poskytovateľa streamovacích služieb Screenhits TV® sledovať videá – ako pri stojacom vozidle na centrálnom displeji, tak aj počas jazdy na displeji spolujazdca.

 
 

30.03.2023