Porsche 718 Spyder RS sa stáva vrcholom konštrukčnej rady s motorom v strede vozidla

718 Spyder RS       WLTP: Spotreba paliva kombinovaná: 13.0 l/100 km; CO2 emisie kombinované: 294 g/km

  • Najrýchlejší a najmocnejší roadster 718 všetkých čias
  • Mimoriadna manévrovateľnosť a obratnosť pre maximálnu radosť z jazdy
  • Nekompromisná ľahká meniteľná strecha s ručným mechanizmom
  • 1 410 kg vďaka dôsledne ľahkej konštrukcii
  • Zážitok s nefiltrovaným zvukom s bočným prívodom vzduchu za operadlom hlavy
  • 368kW/500 PS vysoko-otáčkový motor z 911 GT3

Tridsať rokov po predvedení koncepčného vozidla Boxster spoločnosť Porsche uvádza na trh najmocnejšiu verziu populárneho roadstera s motorom v strede vozidla: nové Porsche 718 Spyder RS. Vysoko-otáčkový motor s prirodzeným nasávaním z 911 GT3 sa použil po prvýkrát v športových autách s otvorenou strechou a s motorom v strede vozidla.

(Stuttgart). Spoločnosť Porsche korunuje modelový rad 718 s motorom v strede vozidla športovým autom navrhnutým pre maximálnu radosť z jazdy: nové 718 Spyder RS je náprotivkom 718 Cayman GT4 RS. Šesťvalcový motor s prirodzeným nasávaním s protiľahlými valcami 368 kW (500 PS) z 911 GT3 je novinkou v športových autách s otvorenou strechou a motorom v strede vozidla. Rovnaká ľahká hnacia jednotka s jej vysoko-otáčkovou konštrukciou poháňa aj pretekárske auto Porsche 911 GT3 Cup. Mimoriadne ľahká ručne ovládaná skladacia strecha 718 Spyder RS, ktorá poteší puristov, poskytuje vysoko evokatívny zvuk motora a ešte viac pôsobivých zážitkov. Tento účinok je ďalej zvyšovaný štandardným ľahkým systémom športového výfuku z nehrdzavejúcej ocele a osobitnými prívodmi vzduchu na bokoch za operadlami hlavy.

Vysoko-otáčkový motor s prirodzeným nasávaním a úplne ľahká konštrukcia

Hnacia jednotka nového 718 Spyder RS je rovnaká ako pre kupé 718 Cayman GT4 RS. Šesťvalcový motor s protiľahlými valcami s obsahom valca 4,0 litra, s počtom otáčok za minútu do 9 000 dosahuje výkon 368 kW (500 PS) a maximálny krútiaci moment 450 newton metrov. V kombinácii s krátkou sedemrýchlostnou PDK prevodovkou šesťvalcový motor katapultuje dvojsedadlový roadster z 0 na 100 km/h za 3,4 sekundy. Auto dosiahne rýchlosť 200 km/h za 10,9 sekundy. V porovnaní s 718 Spyder bez označenia „RS“ nové auto vyššej triedy ťaží nielen z prídavných 59 kW (80 PS), ale tiež zrýchli na 100 km/h o polovicu sekundy rýchlejšie. Najvyššia rýchlosť je teraz 308 km/h namiesto 300 km/h. Podobne ako každý moderný RS model je nový 718 Spyder RS k dispozícii výlučne s dvojspojkovou prevodovkou Porsche (PDK). Táto prevodovka umožňuje bleskové radenie cez sedem rýchlostí a zaručuje maximálny výkon. Radiace pedále umožňujú vodičovi, aby mal ruky na volante, aj keď radí rýchlosti ručne. Vodič môže alternatívne používať ergonomicky navrhnutú radiacu páku v strede prístrojovej doky. Okrem mocnejšieho motora prispieva k lepšiemu výkonu aj nižšia hmotnosť nového modelu: pri 1 410 kilogramoch Spyder RS váži o 40 kg menej ako 718 Spyder s PDK a je o päť kilogramov ľahší ako uzavretý 718 Cayman GT4 RS.. Spyder RS predstavuje najnovší vrchol modelového radu, ktorý sa začal v roku 2016.

Vyvážená aerodynamika

Predok nového Porsche 718 Spyder RS je takmer identický s predkom 718 Cayman GT4 RS. Štandardná čelná kapota je vyrobená z CFRP a má široký výstup vzduchu nad nárazníkom. Dva NACA kanály zlepšujú chladenie bŕzd bez nepriaznivého účinku na hodnotu Cd. Bočné čepele na vonkajších koncoch nárazníka zvyšujú prítlak. Okraj predného spojlera je o niečo kratší ako na 718 Cayman GT4 RS, čo spolu s veľkým zadným krídlom vytvára vyšší celkový prítlak na Caymane a preto si vyžaduje väčší okraj spojlera, aby sa dosiahla aerodynamická rovnováha. Namiesto krídla má 718 Spyder RS výraznú perforáciu vytvarovanú ako ducktail. Všetky aerodynamické komponenty sú dôkladne koordinované. Udržiavajú aerodynamickú rovnováhu auta a zabezpečujú maximálnu jazdnú stabilitu pri vysokých rýchlostiach.

Puristický návrh skladacej strechy

Nový 718 Spyder RS prichádza s ručne ovládanou ľahkou jednovrstvovou skladacou strechou. Návrh je prekvapivo kompaktný a pozostáva z dvoch častí: protislnečnej clony a deflektora dažďa. Obe sú úplne odstrániteľné a môžu byť uložené spolu alebo osobitne vo vozidle. Samotná protislnečná clona sa môže použiť ako „strecha Bimimy“, čím chráni vodiča a pasažiera vpredu pred intenzívnym slnečným svetlom. V tomto prípade oddelenie pre pasažierov zostáva väčšinou otvorené zboku a za pasažiermi. Spolu s deflektorom dažďa to vytvára úplnú strechu, čo poskytuje účinnú ochranu proti dažďu, keď sú bočné okná zdvihnuté. Celá strecha, vrátane jej mechanických častí, váži iba 18,3 kg. Je to o 7,6 kg menej než v prípade 718 Spyder a o 16,5 kg menej ako u 718 Boxster. Vodiči, ktorí si želajú odstrániť ďalších osem kilogramov z hmotnosti vozidla, môžu nechať vrch strechy doma, aby mohli cítiť dážď.

Športové zavesenie s najvyššou presnosťou a pohyblivosťou

Podvozok 718 Spyder RS používa komponenty z 718 Cayman GT4 RS a 718 Spyder a je navrhnutý pre maximálnu radosť z jazdy na veterných cestách. Štandardne prichádza s aktívnym riadením zavesenia Porsche (PASM) so športovým nastavením a bol znížený o 30 mm. Má aj riadenie krútiaceho momentu Porsche (PTV) s mechanickým diferenciálom so zvýšeným trením, ložiskami zavesenia s guľovými kĺbmi a 20-palcovými kovanými hliníkovými kolesami. Správanie podvozku je charakterizované presnosťou riadenia ostrou ako britva, ako aj pohyblivosťou a extrémne neutrálnym ovládaním. Svetlá výška podvozku vozidla, sklon kolies, rozchod kolies a priečny stabilizátor môžu byť nastavované individuálne. V porovnaní s 718 Cayman GT4 RS boli charakteristiky pružiny a tlmiča znížené, aby sa dosiahlo uvoľnenejšie, charakteristicky meniteľné nastavenie.

Interiér zameraný na výkon

Športový charakter tiež určuje vnútrajšok auta: interiér je redukovaný na funkčné a ergonomické základné veci. RS športový volant s pevným držaním je pokrytý s Race-Tex a má žlté značenie na 122 hodine. Štandardné úplne anatomické sedadlá sú vyrobené z ľahkého CFRP s povrchovou úpravou z uhlíkovej tkaniny a ponúkajú veľmi pôsobivú bočnú oporu. Poťahy sedadiel sú vyrobené z čiernej kože, zatiaľ čo stred sedadla z perforovanej Race-Tex má kontrastnú farbu s čiernym pozadím. Kontrastnými farbami sú arktická sivá a karmínovo červená. Logo „Spyder RS“ v zodpovedajúcej farbe je vyšité na operadlách hlavy. Prístrojová doska a lišty sú pokryté kožou. Dostupné farby exteriéru zahŕňajú štyri obyčajné a tri metalizované nátery vrátane novej vanádiovej sivej metalízy, ako aj špeciálne farby arktická sivá, žraločia modrá a rubínová.

Voliteľný balík Weissach a zosúladený chronograf

Pre Spyder RS je tiež k dispozícii balík Weissach ako voliteľná možnosť. Výnimočne ľahké, voliteľné kované horčíkové kolesá môžu byť objednané v kombinácii s týmto balíkom výbavy špeciálne zameranej na výkon. Koncové rúrky systému športového výfuku sú vyrobené z titánu. Vzhľad je inšpirovaný obmedzenou sériou 935 od roku 2018. Vizuálnym zvýraznením vnútri auta je horná časť prístrojovej dosky pokrytej protireflexnou Race-Tex. Pre kupujúcich Porsche 718 Spyder RS je exkluzívne k dispozícii ručne vyrobený chronograf Porsche Design Timepieces – hodinky prémiovej kvality z miestnej prevádzky na výrobu hodiniek Porsche v Solothurne vo Švajčiarsku. Sú navrhnuté tak, aby ladili s konfiguráciou auta, mimoriadne ľahké puzdro je vyrobené z titánu, ciferník je vyrobený z uhlíka a popruh je vyrobený z kože vozidla. Rotor v zadnej časti je ozvenou príslušného návrhu ráfu kolesa na 718 Spyder RS.

„718 Spyder RS zvyšuje radosť z jazdy na novú úroveň pre autá s otvorenou strechou,“ hovorí Andreas Preuninger, vedúci GT Cars. „Kombinácia nášho nezameniteľného motora GT3, prevodovka s úzkym odstupňovaním prevodových stupňov, kompaktné rozmery, nízka hmotnosť, pretekárske zavesenie optimalizované pre cestu a maximálna otvorenosť ponúkajú mimoriadne pôsobivý a nefiltrovaný zážitok z jazdy.”

Cena nového Porsche 718 Spyder RS sa začína od 169 423 €. Nové Porsche 718 Spyder RS oslávi svoju verejnú premiéru v júni na oslave 75. výročia športových áut Porsche v Stuttgart-Zuffenhausene. Krátko potom sa objaví na Festivale rýchlosti Goodwood v Anglicku.

 
 

10.05.2023