Tlačové správy

Aktuálne tlačové správy

Hlad po každej zákrute a príprava na okruh

Nové špičkové športové vozidlá s atmosférickými motormi: Porsche 718 Spyder a Porsche 718 Cayman GT4

Stuttgart. Modelový rad Porsche 718 dostáva nových členov: nové modely Porsche 718 Spyder1) a Porsche 718 Cayman GT42). Porsche predstavuje dva mimoriadne emotívne a výkonné špičkové modely, ktoré sa umiestnia na vrchole modelovej ponuky. Ich puristické zameranie osloví milovníkov športových vozidiel, ktorí ocenia nefalšované potešenie z jazdy a vysokú úroveň obratnosti a takmer intímnu blízkosť k zdroju výkonu. Dokonale vyvážený koncept s motorom v strede ponúka všetko z toho. Oba modely, Porsche 718 Spyder aj Porsche 718 Cayman, majú prvý raz rovnaký technický základ. To znamená novo vyvinutý štvorlitrový atmosférický šesťvalcový motor a šesťstupňovú manuálnu prevodovku. Motor typu boxer dodáva v oboch motoroch výkon 309 kW (420 k). Zatiaľ čo Porsche Cayman GT4 predstavuje vstupnú bránu do rodiny modelov Porsche GT, Porsche Spyder sa hodí na všetky druhy zákrut. Obe vozidlá sa spoliehajú na mimoriadne účinnú aerodynamiku, plnohodnotný podvozok GT a na výkonné brzdy.

 

Vysokoootáčkový a mimoriadne emotívny atmosférický motor

Srdcom oboch modelov je nový štvorlitrový atmosférický šesťvalcový motor typu boxer. Atmosférický motor patrí k rovnakému druhu motorov ako prepĺňané motory aktuálneho modelového radu Porsche 911 Carrera. Nový vysokootáčkový motor dodáva výkon 309 kW (420 k), čo je o 28 kW (35 k) viac, ako mal predchádzajúci model GT4. Výkon tretej generácie modelu Spyder narástol o 33 kW (45 k). Dodáva maximálny krútiaci moment 420 Nm medzi 5 000 až 6 800 ot./min. Obidve vozidlá s manuálnou prevodovkou prekračujú svojou maximálnou rýchlosťou hranicu 300 km/h. V prípade Porsche 718 Spyder je to 301 km/h, Porsche 718 Cayman GT4 dosahuje maximálnu rýchlosť až 304 km/h. Oba modely zrýchľujú z 0 na 100 km/h za 4,4 sekundy. Obe vozidlá s motorom v strede dosahujú podľa meracieho cyklu NEDC spotrebu 10,9 l/100 km. Fascinujúci charakter atmosférického motora spája moderný filter pevných častíc pre benzínové motory s lineárnym nárastom výkonu a s okamžitými reakciami motora GT. Motor dosahuje maximálne 8 000 ot./min. Nenapodobiteľný zvuk motora typu boxer zostal bez zmien. Medzi nové prvky patria technické vymoženosti ako adaptívne ovládanie valcov. Pri nízkom zaťažení sa preruší vstrekovanie do jedného z dvoch radov valcov, čo znižuje spotrebu paliva.

 

Prvý raz sa vo vysokootáčkovom motore starajú o dodávku paliva priamo do valcov piezo elektrické vstrekovače. Každé vstreknutie sa tak rozdeľuje do piatich samostatných vstrekov. To podporuje kompletný spaľovací proces a znižuje emisie. Variabilné nasávanie s dvoma rezonančnými ventilmi zaručuje optimálnu výmenu plynov vo valcoch.

Aerodynamická účinnosť: viac prítlaku, rovnaký aerodynamický odpor

Medzi príťažlivé prvky nového Porsche 718 Cayman GT4 patrí aj kompletne prepracovaná aerodynamika. Prítlak sa zvýšil o 50 % bez toho, aby to malo vplyv na aerodynamický odpor. Aj to potvrdzuje výnimočnú účinnosť. Aerodynamika oboch modelov ťaží predovšetkým z novo tvarovaného jednokomorového oblúkového zadného tlmiča. Vzadu tak vznikol priestor na funkčný difúzor. Ten sa v prípade Porsche 718 Cayman GT4 stará o vytvorenie 30 % prítlaku na zadnú nápravu. K vysokej účinnosti prispieva aj pevné zadné krídlo. Oproti predchodcovi sa tak prítlak zvýšil o 20 %. Pri rýchlosti 200 km/h tak vytvára dodatočný prítlak s hodnotou 12 kg. Predná časť upravená v štýle GT vytvára vďaka širokému prednému spojleru a takzvaným vzduchovým závesom vynikajúce vyváženie aerodynamiky. Vzduchové závesy tlmia prúd vzduchu okolo predných kolies.

 

Porsche 718 Spyder: otvorené športové vozidlo s ľahkou sťahovacou strechou

Nové Porsche 718 Spyder je čistokrvným jazdeckým strojom a zdrojom potešenia s ľahkou zaťahovacou strechou, ktorá zvláda aj vysoké rýchlosti. Pokračuje v tradícii a histórii takých slávnych roadsterov ako boli Porsche 550 Spyder a Porsche 718 RS 60 Spyder. V otvorenom aj zatvorenom stave očarí podmanivou siluetou. Strecha zvláda každodenné používanie a pod kryt sa schová v priebehu pár krokov. Rovnako ako Porsche Cayman GT4 aj Porsche 718 Spyder má zadný spojler, ktorý sa automaticky vysunie pri rýchlosti 120 km/h. Vďaka funkčnému difúzoru ide o prvý model rodiny Boxster, ktorý vytvára aerodynamický prítlak na zadnú nápravu.

 

Vysoko výkonný podvozok GT: upravený pre najlepšiu dynamiku

Prvý raz sa stalo, že model Porsche 718 Spyder dostal rovnaký vysoko výkonný podvozok GT ako využíva Porsche 718 Cayman GT4. S výnimočnou dynamikou v zákrutách poskytuje neuveriteľne emotívny zážitok z jazdy. Vyladené vzpery McPherson na prednej aj zadnej náprave využívajú pretekársku technológiu. Priame prepojenie s vozovkou čiastočne zabezpečujú kĺbové spojenia. Systém pruženia Porsche Active Suspension Management s pružením zníženým o 30 mm znižuje ťažisko a zvyšuje potenciál priečnej dynamiky. Pruženie je navrhnuté špeciálne pre používanie na pretekárskych okruhoch a vďaka tomu je ovládanie modelu Porsche 718 Cayman GT4 ostrejšie. Toto technické riešenie využíva aj Porsche 718 Spyder. Stabilizačný systém Porsche Stability Management (PSM) využíva vyššiu citlivosť a precíznosť a zároveň sa dá úplne vypnúť v dvoch krokoch. Porsche Torque Vectoring (PTV) s mechanickým zadným diferenciálom ešte výraznejšie zvyšuje pozdĺžnu aj priečnu dynamiku, výkon v zákrutách a potešenie z jazdy. Porsche 718 Cayman GT4 sa na požiadanie dodáva aj s balíkom výbavy Clubsport. Obsahuje zadnú oceľovú výstuhu, príručný hasiaci prístroj a sedadlo vodiča so 6-bodovými bezpečnostnými pásmi.

 

Pôsobivé: výkonné brzdy a ultra vysoko výkonné pneumatiky

Vysoko výkonný brzdový systém modelov Porsche 718 Spyder aj Porsche 718 Cayman GT4 poskytujú konzistentné brzdenie, ktoré vďaka veľkým hliníkovým jednodielnym pevným strmeňom vyhovuje pri jazdení na okruhoch. Na požiadanie sa dodávajú aj keramicko-kompozitné brzdy Porsche Ceramic Composite Brake (PCCB). Novým prvkom modelu Porsche 718 Spyder sú aj ultra vysoko výkonné pneumatiky upravené špeciálne pre Porsche. Sú súčasťou celkového balíka výbavy, vďaka ktorému dokázalo Porsche 718 Cayman GT4 doslova preletieť Severnou slučkou okruhu Nürburgring. Jeho čas sa na klasickej 20,6-kilometrovej pretekárskej trati podarilo stlačiť oproti predchodcovi o viac ako desať sekúnd. Nové modely Porsche 718 Spyder aj Porsche 718 Cayman GT4 sa už dajú objednať. Ceny sa v Nemecku začínajú od 93 350 eur za Porsche 718 Spyder a 96 206 eur za Porsche 718 Cayman GT4. A to vrátane DPH a s povinnou výbavou.

 

Ďalšie informácie, filmy a foto materiál nájdete v Porsche Newsroom: newsroom.porsche.de

 

1)Porsche 718 Spyder: Kombinovaná spotreba paliva 10,9 l/100 km; kombinované emisie CO2: 249 g/km

2)Porsche 718 Cayman GT4: Kombinovaná spotreba paliva 10,9 l/100 km; kombinované emisie CO2: 249 g/km

 

Hodnoty spotreby a emisií CO2 vychádzajú z nového testovacieho cyklu Worldwide Harmonised Light Vehicle Test Procedure (WLTP). Odvodené hodnoty NEDC sa musia aj naďalej dočasne uvádzať. Tieto hodnoty sa nedajú porovnávať s hodnotami udávanými na základe predtým používanej metodiky NEDC

 
 

18.06.2019