Osobnosti

3 ženy s receptom na úspech

Pozná ich celý svet. Nie všetky sa narodili pod šťastnou hviezdou, no napriek tomu dokázali svoj život spraviť skutočne hviezdnym. Oprah, Joanne a Serena.

5. február 2021 5 minút čítania

V rebríčku najvplyvnejších žien sveta nie sú žiadnym nováčikom. Svoje pozície si udržujú v podstate dlhodobo, čo len svedčí o nespornom fakte, že si ich právom zaslúžia. Čo sme o ich inšpiratívnych životoch možno nevedeli?

Oprah Winfreyová: Prvá afroameričanka, ktorá sa stala miliardárkou

Oprah sa narodila 29. januára 1954 vo vidieckom meste Kosciusko v Mississippi. Detstvo, ktoré prežila po boku svojej matky Vernity v malej farmárskej komunite, rozhodne nemožno nazvať šťastným. Bola sexuálne zneužívaná nielen priateľmi jej mamy, ale aj niekoľkými mužskými príbuznými. Z pazúrov neľútostivého osudu ju vytrhol jej otec Vernon, s ktorým sa presťahovala za lepším životom do mesta Nashville. V roku 1971 nastúpila na miestnu univerzitu a začala vystupovať v rozhlasovom a televíznom vysielaní. A tak sa začala písať jej hviezdna kariéra...

Po mnohých moderátorských skúsenostiach sa Oprah vypracovala na jednu z najuznávanejších moderátoriek novodobej histórie Ameriky. Svojou “The Oprah Winfrey´s Show” bavila publikum neuveriteľných 25 rokov! Vysielaná bola vo viac ako 100 krajinách sveta. Oprah však nezaháľala a vďaka svojej popularite vdýchla život aj mnohým iným projektom. Založila knižný klub “Oprah´s Book club”, v rámci ktorého propagovala knižné diela dovtedy neznámych umelcov. Známy je aj každoročný inšpiratívny zoznam “Oprah´s Favorite Things”, v ktorom svojim fanúšikom predstavuje tipy na darčeky, ktoré si priniesla z dovolenky. V roku 2017, pri príležitosti už 20. vydania, bol zoznam uvedený na Amazone, a to formou personalizovaného hlasového asistenta. Oprah sa tak stala prvou celebritou, ktorá prehovorila k návštevníkom Amazonu a odporúčala im svoje nákupné tipy.  

Oprah svoj talent využila aj ako úspešná herečka (nominovaná na množstvo cien), producentka a vydavateľka vlastného časopisu. O svoj úspech a nemu prislúchajúci majetok sa však nezdráha podeliť: je veľkou filantropkou a pravidelne štedro prispieva na mnohé charitatívne projekty. Je veľkou sympatizantkou Barracka Obamu, ktorého podporovala aj v prezidentskej kampani. A my sme sympatizantmi Oprah, ktorá aj napriek ťažkému detstvu neváhala zabojovať o svoje šťastie a dokonale zúročiť svoj nesporný talent.

J. K. Rowlingová: Spisovateľka, ktorá si „pričarovala“ úspech

Joanne Rowlingovú, známu pod pseudonymom J. K. Rowling (na ktorom trval vydavateľ, aby docielil tajuplnosť autora) spoznal svet ako stvoriteľku Harryho Pottera. O úspechu, aký prvá kniha (ako aj všetky ďalšie) o čarodejníckom učňovi tejto skromnej autorke priniesla, sa jej snáď ani nesnívalo…

Joanne sa narodila 31. júla 1965 v Yate v Spojenom kráľovstve. Vyštudovala literatúru a francúzštinu a po škole sa zamestnala ako bilingválna sekretárka pre Amnesty International. V jej spisovateľskom srdci a kreatívnej hlave však stále driemala túžba po tvorbe pútavých príbehov. Až sa jedného dňa, počas cesty vlakom do práce, takýto príbeh v jej mysli zrodil. Idea príbehu o čarodejníckom chlapcovi bola natoľko silná, že sa jej už nedokázala vzdať. Intenzívne ju rozvíjala vždy počas pracovných obedných prestávok.

Po smrti matky sa Joanne presťahovala do Portugalska, kde sa stala učiteľkou anglického jazyka a spoznala aj svojho budúceho manžela, portugalského novinára Jorge Arantesa. Po troch rokoch nevydareného manželstva sa s násilníckym manželom rozviedla a spolu s malou dcérkou Jessicou sa presťahovala k svojej sestre do škótskeho Edinburghu. Joanne toho času neprežívala práve najlepšie životné obdobie. Trpela depresiami, nemala prácu a s dcérou prakticky živorila. Z ťaživej reality sa preto opäť utiekala do ríše fantázie - k Harrymu Potterovi. Príbeh prenášala „na papier“ v miestnej kaviarni a ešte zrejme ani netušila, aký osud si týmto dielom pričaruje!

Hoci jej sedemdielna séria o mladom čarodejníkovi priniesla nevídaný spisovateľský úspech a stala sa „zo dňa na deň“ miliardárkou, prakticky sa ňou nikdy nestala. Prevažnú väčšinu svojho rozprávkového majetku totiž Joanne venovala charite. 

Serena Williamsová: Víťazné podanie s kariérou

Jedna z najtalentovanejších tenistiek súčasnosti uzrela svetlo sveta 26. septembra 1981 v michiganskom meste Saginaw. Serena je najmladšou, a zároveň najúspešnejšou z piatich detí. Tenis začala hrať už ako 4-ročná. Práve kvôli lepšej príležitosti rozvíjať jej tenisový talent, ako aj talent jej staršej sestry Venus, sa rodina presťahovala do mesta Compton v Kalifornii. Hoci dosahovala v tenisovej akadémii Ricka Macciho prvé úspechy, bola často terčom slovných rasistických útokov. Jej otec Richard sa preto rozhodol, že bude svoje dcéry trénovať radšej doma sám.

Pod taktovkou svojho otca sa Serena vyprofilovala na skutočnú tenisovú majsterku! Podarilo sa jej vyhrať 56 turnajov WTA v dvojhre a 18 turnajov v štvorhre. Dvakrát vyhrala každý zo štyroch grandslamových turnajov v dvojhre aj v štvorhre. Talent priebojnej ženy rozvíja Serena aj mimo tenisových kurtov.

Ako jedna z najlepšie zarábajúcich športovkýň sveta investovala prostredníctvom svojej spoločnosti „Serena Ventures” obrovské finančné prostriedky na podporu charitatívných organizácií orientovaných na ženy a menšiny, ako aj podporu mnohopočetných startupov. V roku 2018 dokonca uviedla na trh vlastnú módnu značku „S by Serena”. V súčasnosti je manželkou podnikateľa a spoluzakladateľa sociálnej siete Reddit, Alexisa Ohaniana, s ktorým má malú dcérku Alexis Olympiu.

Zdielať: