Jazda

7 dôvodov, prečo potrebujete Porsche Macan

Menšie z dvoch SUV v ponuke Porsche nemá dôvod zostať v tieni svojho väčšieho súrodenca. Porsche Macan má dosť kvalít, ktoré z neho robia naozaj zaujímavé a dobré auto. Prinášame vám 7 dôvodov, prečo ho potrebujete mať vo svojej garáži.

8. február 2021 5 minút čítania

Porsche Macan patrí medzi tie mladšie modely značky. Momentálne je na trhu facelift prvej generácie tohto úspešného SUV, ktorý sa zameral na vycibrenie jazdných vlastností a zároveň na modernizáciu informačno-zábavného systému auta. Napriek tomu, že neznalí by Macan mohli označiť za „obyčajné SUV s nálepkou Porsche“, pravda je niekde úplne inde. Tu je zoznam 7 vecí, prečo by vás mal Macan zaujímať.

1. Je to najlepšie jazdiace SUV.

Renomované motoristické magazíny hovoria o modeli Macan ako o aute, ktoré popiera zákony fyziky a odmysliac si zvýšenú pozíciu za volantom, jazdí ako výborný hot-hatch s náhonom na všetky štyri kolesá.  Najmä ak hovoríme o modeli Macan GTS. Môžu za to adaptívne tlmiče PASM, elektronicky ovládaný samosvorný diferenciál na zadnej náprave a úzkostlivo vyladené jazdné vlastnosti. Aj ostatné modely sú však na vrchole a v rodinnom balení ponúkajú skvelý zážitok za volantom

2. Má prekvapivo dobré terénne vlastnosti.

Napriek tomu, že Macan dokáže na ceste vyškoliť aj rýchle športovo zamerané autá, v teréne sa nestratí. Je v ňom dokonca lepší, než by ste čakali. Vďaka vzduchovému adaptívnemu odpruženiu (nedostupné pre GTS) si môžete auto zvýšiť o 40 mm, aby sa dostalo aj do náročnejšieho terénu. Potom už môžete všetko nechať na pokročilú trakčnú kontrolu s terénnym režimom a asistent zjazdu z kopca.

3. Turbo je tu uprostred deja.

Porsche Macan ponúka široké spektrum motorov. Základný Macan poháňa dvojlitrový štvorvalec s výkonom 180 kW (240 k) a krútiacim momentom 370 Nm. Ostatné modely však využívajú vidlicový šesťvalec s turbom umiestneným medzi hlavami valcov a integrovanými výfukovými zvodami. Znie to komplikovane? To nevadí. Pointa je, že takáto koncepcia prepožičiava šesťvalcovým modelom mimoriadne rýchle reakcie na plyn, vysoký výkon a nižšiu spotrebu. Porsche Macan S využíva trojlitrový motor s jedným turbom uprostred, ktorého maximálny výkon je 260 kW (354 k) a max krútiaci moment dosahuje hodnotu 480 Nm. Verzie Macan GTS a Macan Turbo poháňa prekvapivo menší, 2,9-litrový šesťvalec, avšak s dvoma turbodúchadlami. Vďaka kratšiemu zdvihu piestov má motor točivejší charakter. Výkonové parametre stoja za pozornosť: 280 kW (380 k) a 520 Nm pre GTS, 324 kW (440 k) a 550 Nm pre najvýkonnejšiu verziu Turbo. Tá zrýchľuje z 0 na 100 km/h za 4,3 s (s paketom Sport Chrono) a dosahuje maximálnu rýchlosť až 270 km/h!

4. Posadnutosť detailmi, typická pre Porsche, tu nechýba.

Čo trápi ostatných výrobcov na ich modeloch SUV? Viac farieb náladového osvetlenia kabíny a ako zohnať ďalších 5 l objemu batožinového priestoru? V Porsche sa pri facelifte modelu Macan zaoberali inými vecami. Novou kalibráciou vzduchového pruženia, aby auto ešte lepšie zvládalo krátke nerovnosti. Skrátili geometrickú páku brzdového pedála a upravili strmene pre lepší cit a tuhší brzdový pedál. Dokonca ho vyrobili z plastu vystuženého sklenými vláknami, aby ušetrili 300 g a aby medzi vašou nohou a brzdovou sústavou bolo čo najmenej mŕtvej hmoty. Vidlice tlmičov sú teraz z vysokopevnostného hliníka, aby sa ušetrilo 1,5 kg drahocennej neodpruženej hmotnosti na každom rohu auta. A takto sa dá pokračovať do nekonečna.

5. Je to super Porsche na každý deň.

Napriek tomu sa nezabudlo ani na dôležitú praktickú stránku. Porsche Macan má veľmi sympatické rozmery. S necelých 4,7 metra dlhým autom zaparkujete kdekoľvek, miesta v kabíne je nadpriemerne veľa a na batožinu zostáva využiteľných 488 litrov, ak kufor zaplníte iba po okraj sedadiel. Po ich sklopení vznikne priestor s objemom až 1 503 l. K tomu všetky asistenčné a komfortné systémy, ktoré v rodinnom aute musia byť: adaptívny tempomat, asistent jazdy v dopravnej zápche, integrácia smartfónu, online navigácia... Porsche Macan je výborný každodenný praktický doplnok do garáže, v ktorej už je jeden zo športovejších modelov Porsche aj preto, že jazdí dostatočne dobre na to, aby vám nebolo príliš smutno za vaším Caymanom či 911-kou, keď musíte zobrať viac než jedného pasažiera.

6. Verzia GTS si vás podmaní.

Jej pointou nie je maximálny výkon ako v prípade verzie Turbo, ale maximálne emócie pri šoférovaní, ktorými si vás podmaní. Či už cez zvuk športovej výfukovej sústavy, cez pocit v riadení vďaka optimalizovanému podvozku, rýchlejšie radiacej prevodovke alebo pre vyššie maximálne otáčky motora.

7. S limitovanou edíciou Macan Black & White edition ho dostanete za mimoriadne zvýhodnenú cenu.

Takže sa poponáhľajte, lebo takéto ponuky nebývajú dlho aktuálne!

Zdielať: