Jazda

Autom na dovolenku? Porsche má strešný box, ktorý zvládne až 200 km/h!

7. júla 2021
8 minút čítania

Porsche predstavilo oficiálny strešný box pre ľudí, ktorí okrem šoférovania milujú aj aktívny životný štýl.

7. júla 2021     8 minút čítania

Automobily Porsche sú známe tým, že fungujú nielen na závodnom okruhu, ale aj na obyčajnej ceste pri cestovaní do práce. Každodenná použiteľnosť a výkon sú zdanlivo protichodné vlastnosti, ktoré spoločnosť Porsche dokázala vždy úspešne kombinovať ako žiaden iný výrobca v tomto segmente. A rovnaké požiadavky sú kladené aj na originálne príslušenstvo, ktoré má majiteľom odomknúť nové možnosti využitia svojich automobilov bez negatívnych kompromisov. To platí aj pre novo vyvinutý strešný Performance box z ponuky Porsche Tequipment.

Nový strešný box bol počas vývoja podrobený komplexnému testovaniu s ohľadom na použiteľnosť pri vysokých cestovných rýchlostiach až do 200 km/h. Týmto spôsobom plánuje Porsche vyhovieť mnohým zákazníkom, ktorí chcú využiť prídavný batožinový priestor aj pri vyšších rýchlostiach. Strešný box musel prejsť náročnými skúškami, ktoré boli zamerané predovšetkým na aerodynamiku a jazdné vlastnosti. „Program testovania strešného boxu bol veľmi náročný,“ vysvetľuje Jochen Schmid, riaditeľ divízie Tequipment pre značku Porsche. „V rámci príprav na sériovú výrobu strávil strešný box niekoľko tisíc kilometrov na streche auta."

Pri testoch jazdnej dynamiky sa pozornosť sústredila na ovládateľnosť vozidla s namontovaným strešným boxom pri vysokých rýchlostiach. Tento program bol doplnený testom odolnosti vo vývojovom centre Porsche vo Weissachu: strešný box totiž musel, okrem iného, preukázať svoju schopnosť odolávať náročným podmienkam na trati s nerovnými cestami. Obtekanie vzduchu a úroveň hluku sa rovnako testovali v tamojšom aerodynamickom tuneli.

Toto náročné testovanie prebiehalo predovšetkým na nedávno predstavenom elektrickom modeli Taycan Cross Turismo, ktorý je dnes dostupný už aj na Slovensku v bratislavskom e-mobility store (Aupark). Nový strešný box sa dokonale hodí k praktickejšej karosérii shooting brake poskytujúcej zväčšený priestor pre cestujúcich aj batožinu. Vyššia svetlá výška či upravené nárazníky modelu Taycan Cross Turismo potom dodávajú tomuto modelu schopnosť zvládnuť aj ľahší terén, pričom v kombinácii s prídavným strešným boxom novinka odpovedá na potreby majiteľov s aktívnym životným štýlom.

Strešný box je možné pohodlne namontovať na všetky strešné transportné systémy základného nosiča pomocou rýchloupínacieho systému. Strešný box má objem až 480 litrov a je možné ho otvoriť z oboch strán, čo majiteľovi umožňuje jednoduché a rovnomerné rozloženie nákladu na streche.

Taycan Cross Turismo však ani zďaleka nebude jediným kompatibilným modelom, značka Porsche v súčasnosti testuje vlastnosti strešného boxu aj na ďalších modeloch vo svojom portfóliu. Nový Performance strešný box od Porsche Tequipment je pre zákazníkov už k dispozícii.

Zdielať: