Osobnosti

Kto sú traja najbohatší ľudia sveta?

Dokázali to. Jeden skvelý nápad, množstvo energie, úsilia a schopnosti odolať aj ťažším časom. Presne tieto slová sú najviac signifikantné pre ľudí, ktorých bankové konto aktuálne siaha k najvyšším cifrám na našej planéte. Kto vlastne sú a čo stojí za ich úspechom?

14. december 2020 5 minút čítania

Nie každý sa narodí do miliardárskej kolísky. Za úspechom, ktorí súčasní lídri rebríčka najbohatších ľudí sveta dosiahli, stojí nielen talent či potrebná dávka šťastia, ale najmä odvaha, guráž a v neposlednom rade nesporná sila osobnosti. Ich život a cesta za úspechom sú vskutku inšpiratívne. Aj tým najväčším skeptikom totiž ukazuje, že nevzdať sa a vytrvalo kráčať za svojím snom sa niekedy vypláca… doslovne!

Jeff Bezos

odhadovaná hodnota majetku: 187 miliárd $

Na vrchol nášho rebríčka sa nedostal nik iný, ako sám zakladateľ najväčšieho internetového obchodu na svete - Amazon. Aktuálne 56-ročný Američan sa stal najbohatším človekom sveta v novodobej histórii, a predbehol tak nielen dlhodobého lídra miliardárov Billa Gatesa, ale dokonca i jeho “nástupcu” Elona Muska.

Jeff vyštudoval Princetonskú univerzitu, kde v roku 1986 získal titul z elektrotechnického inžinierstva a informatiky. Už počas štúdia bol veľmi aktívny a činorodý. Bol členom rôznych študentských organizácií, neskôr sa zamestnal na Wall Street ako informatik pre rôzne spoločnosti. V roku 1994 založil vlastný projekt - spoločnosť Amazon, ktorá sa spočiatku profilovala ako internetové kníhkupectvo. Jeffove ambície a nadšenie pre technologický rozvoj však neutíchali, a tak sa z online predaja kníh postupom času stala plnohodnotná predajná sieť najrôznejších produktov a služieb, ktorej atraktivitu zvyšoval video a audio streamovacími službami.

V súčasnosti je Amazon najväčším online obchodom na svete, aj najväčším poskytovateľom služieb pre cloudovú infraštruktúru (Amazon Web Services). Ani tu si však Bezosove ambície nepovedali “dosť”. V roku 2000 založil technologickú spoločnosť Blue Origin, ktorá sa špecializuje na suborbitálnu kozmickú turistiku. Najbohatší muž sveta sa však o svoj majetok neváha podeliť - v roku 1998 investoval 250 000 dolárov na rozvoj spoločnosti Google a napríklad v apríli tohto roku prispel sumou 100 mil. dolárov neziskovej organizácii Feed America na podporu potravinových bánk.

Elon Musk

odhadovaná hodnota majetku: 144 miliárd $

V tesnom závese aktuálneho lídra rebríčka číha generálny riaditeľ automobilky Tesla, Inc. a zároveň jej najväčší akcionár, Elon Reeve Musk. Kanaďan s juhoafrickými koreňmi toho stihol vo svojich 49 rokoch skutočne veľa: Je oficiálnym vlastníkom firmy SpaceX, spolutvorcom platobnej spoločnosti PayPal, predsedom spoločnosti SolarCity, iniciátorom vzniku neziskovej organizácie OpenAI, vynálezcom dopravného systému Hyperloop či zakladateľom spoločnosti The Boring Company, ktorej cieľom je presunúť mestskú dopravu pod zemský povrch.

Mimoriadne technicky zdatný Elon bol vždy vizionárom. Jeho myšlienky a predikcie o budúcnosti ľudskej rasy sú fascinujúce a strach vyvolávajúce zároveň. Elon totiž dlhodobo upozorňuje na nebezpečenstvo, ktoré so sebou prináša umelá inteligencia. Aj z tohto dôvodu inicioval vznik organizácie OpenAI, pomocou ktorej by sme si mali nad našimi “digitálnymi pomocníkmi” udržať jasnú kontrolu, aby sa nám jedného dňa nevymkli z rúk…  Ďalším vizionárskym cieľom druhého najbohatšieho muža planéty je uskutočnenie misie na Mars. Založenie spomínanej spoločnosti SpaceX by mu malo v jeho smelých plánoch pomôcť. Záložný plán, ktorý má umožniť ľudskej rase prežiť, totiž Musk vidí v kolonizácii planéty Mars.

Bill Gates

odhadovaná hodnota majetku: 128 miliárd $

Trojicu aktuálne najbohatších ľudí sveta uzatvára niekdajší líder rebríčka William Henry Gates III, známy ako Bill Gates. Zakladateľ spoločnosti Microsoft Corp. je absolventom renomovanej Harvardskej univerzity, kde počas štúdia spolu so svojím priateľom Paulom Allenom vytvorili originálny programovací jazyk Altair BASIC pre toho času, prvý komerčne úspešný osobný počítač Altair 8800. Aby mohli svoj produkt ponúkať komerčným firmám, založili si obaja nadšenci v roku 1975 vtedajšiu spoločnosť Micro-Soft.

Gates motivovaný úspechom v treťom ročníku univerzitu opustil a s plným nasadením sa vrhol do podnikania. Zlomovým bodom jeho úspechu sa stali sedemdesiate roky, kedy sa mu podarilo odpredať licenciu na operačný systém MS-DOS príchodzej spoločnosti IBM. Systém sa neskôr stal štandardom osobných počítačov, vďaka čomu si Microsoft, aj napriek sporom s IBM, upevnil na trhu počítačových softvérov líderskú pozíciu.

S príchodom roku 2000 však Gates ohlásil rezignáciu z funkcie generálneho riaditeľa a obsadil novovzniknutú pozíciu hlavného softvérového architekta. O 6 rokov neskôr sa nechal počuť, že v priebehu nasledujúcich rokov opustí všetky manažérske funkcie a svoju pozornosť naplno venuje charite. Svoj “dlh spoločnosti” sa humanitárne cítiaci Gates rozhodol splatiť podporou tých, ktorí to najviac potrebujú. Spoločne so svojou manželkou Melindou založili vlastnú nadáciu, ktorá venuje nemalé finančné prostriedky na prevenciu a liečbu závažných ľudských chorôb (napr. AIDS), na pomoc krajinám tretieho sveta či podporu vzdelanosti pre deti zo sociálne slabšieho prostredia. Nadácia Billa a Melindy Gatesových sa dokonca zapísala do histórie, keď v roku 1999 venovala najväčší jednorazový dar (5 miliárd dolárov) na boj proti detskej obrne.  

A čo vy? Budete štvrtým v poradí? ;)

Zdielať: