Cestovanie, Jazda

Moderný kemping: nekompromisne pohodlná romantika

Nočný chlad, ktorý preniká až pod kožu. Jasné, bezmesačné hviezdne nebo. Len vy a čistá nedotknutá príroda. Znie to romanticky? Každý výlet do prírody, ktorú vnímate všetkými zmyslami, je zážitkom. Súčasný kemping ponúka to isté, čo vždy - ale v modernom šate.

13. február 2021 5 minút čítania

Všetko ostáva rovnaké, a predsa sa všetko zmenilo. V roku 2021 budete oblečení v odolnom outfite s takým vysokým vodným stĺpcom (zo silikonizovaného materiálu), že sa pokojne vyspíte aj na hladine rieky, pri ktorej stanujete. Strechu nad hlavou si tiež môžete vybrať v rozsahu od extrémne introvertného až po stan s rozlohou väčšou než priemerný byt v Tokiu. A pozorovať nebeské objekty môžete technikou, ktorá vám sama nájde hviezdy. Teleskopy, ktoré v okamihu sekúnd načítajú požadované parametre priamo z GPS družice, skutočne patria do tohto desaťročia.

Príroda nikdy nebola taká súčasná

High-end kempingové doplnky sú dôkazom, že výlety do prírody si získavajú stále nových a nových priaznivcov. Kempovanie je moderný trend súčasnosti: okrem nesmierne širokého portfólia vybavenia o tom svedčia množstvá instagramových účtov s dych berúcimi príspevkami. Zo všetkých kútov sveta, ale aj neprebádaných zákutí našej domoviny.

Záleží len na vás, akú úroveň styku s prírodou si zvolíte. Vždy máte možnosť výberu najnovších technických riešení a ultramoderných materiálov. Chcete si pobyt v divočine vychutnať viac dobrodružne, takpovediac na vlastnej koži? Alebo vám vyhovuje skôr pohodlie, ktorého sa nemienite vzdať ani na grilovačke? Akokoľvek sa rozhodnete, trh ponúka inovatívne riešenia, ktoré vám kemping spríjemnia.

Bližšia košeľa...

Oblečenie patrí k základnej výbave, ktorej sa oplatí venovať patričnú pozornosť. Kvalita, pevnosť materiálu, vodeodolnosť či trvanlivosť sú faktory ovplyvňujúce vaše nákupné rozhodnutie. Potešujúcou správou je, že existujú aj iné kritériá, ktoré môžete zohľadniť. Patrí značka, ktorej výrobky zvažujete kúpiť, medzi eko spoločnosti? Možno vás najviac oslovia moderné farby či strih a vrecká prispôsobené nielen kreditkám, ale aj najnovším veľkostiam smartfónov. Zabudované slúchadlá už nie sú „in“, dnes predsa všetci frčia na bluetooth štupľoch. Pre autentický zážitok však hudbu do prírody neodporúčame. Venovať pozornosť okolitým zvukom sa vyplatí aj kvôli bezpečnosti - medveď alebo vlk nemusia mať pre váš kladný vzťah k hudbe žiadne pochopenie.

Či ide o spodnú bielizeň, nohavice, bundu alebo obuv, vždy vyberajte podľa toho, kam sa chystáte a aké aktivity si počas výletu plánujete. V ľahkej hikingovej obuvi sa vám síce nohy nespotia, ale do náročnejšieho terénu si určite zvoľte niečo pevnejšie, podľa konkrétneho terénu aj nepremokavé.

Vychutnávajte, užívajte...

Cez deň nasajete množstvo úžasných zážitkov, ktoré zdokumentujete na preferovaných sociálnych sieťach. V noci si však chcete oddýchnuť a načerpať silu do ďalších dobrodružstiev. Na výber máte široké možnosti na prenocovanie: luxusné stany či veľkorysé moderné prívesy, v ktorých môžete pokojne bývať aj celý rok.

Pri voľbe stanu uprednostnite jednoduchú manipuláciu a pevnosť materiálu. Expedičné stany sú ľahké a ideálne pre dlhší peší prechod, alebo ak plánujete kratšie prenocovanie. Ak sa, naopak, chystáte zotrvať na jednom mieste dlhšie, odporúčame stan, ktorý je síce ťažší, ale poskytne viac priestoru. Výber tiež záleží od veľkosti batožinového priestoru vášho auta, veď stan nie je jediná vec, ktorú si potrebujete na kemping priniesť.

Ak ste fanúšikom väčšieho pohodlia, možno si vyberiete populárne ľahké prívesy kvapôčkového tvaru. Sú pevnejšie ako stan a netreba ich ani rozkladať, navyše v malej, no zato modernej kuchynke pod strieškou toho ukuchtíte prekvapivo dosť aj v nepriaznivom počasí.

Naopak, extrémne prívesy s dĺžkou konkurujúcou menšej vlakovej súprave ponúkajú dokonca tzv. „slide outs“, čiže výsuvné časti, ktoré vnútorný obytný priestor zväčšujú do prekvapivých tvarov a rozmerov. Pochopiteľne v nich nájdete plnohodnotné kuchyne a kúpeľne.

Prudko sa rozmáhajúcim hitom posledných rokov sú vany, upravené na kempovanie. Namiesto typického nákladného priestoru vo vnútri vozidla nájdete obývaciu spálňu s mini kuchynkou, vo väčších prevedeniach s chemickou toaletou či dokonca so sprchovým kútom. Takéto vany si môžete prenajať, v ponuke ich nájdete niekoľko dokonca aj na Slovensku.

...a pochváľte sa!

Svoj pobyt si určite budete chcieť zdokumentovať: buď v úzkej skupine svojej rodiny a priateľov niekde na súkromnom cloudovom účte, alebo verejne na sociálnych sieťach. Zoberte si preto so sebou nielen smartfón s aspoň dvoma objektívmi (pre skutočne kvalitné fotky pribaľte aj zrkadlovku so zabudovaným wi-fi), ale nezabudnite tiež na solárne nabíjačky. Kúpiť sa dajú buď samostatne, alebo ako súčasť high-end batohov, z ktorých tie najmodernejšie vám pomocou šikovnej technológie aktívneho vyvažovania dokonca pomáhajú pri chôdzi. Solárna energia vám zabezpečí, že si po niekoľko kilometrovom výstupe na štíty hôr budete môcť spokojne urobiť cennú selfie s krajinkou v pozadí.

Zdielať: