Inšpirácie

Presne podľa vašich prianí

7. júla 2021
8 minút čítania

Porsche sa vždy snažilo plniť priania svojich zákazníkov. Oddelenia Porsche Exclusive Manufaktur, Porsche Tequipment a Porsche Classic sú toho dôkazom. Teraz sa však značka chce v možnostiach individualizácie posunúť ešte ďalej.

7. júla 2021     8 minút čítania

Cieľ je jasný: ponúknuť zákazníkom rôzne možnosti, ako si prispôsobiť svoje Porsche a vytvoriť z neho jedinečný exemplár. Porsche rozširuje možnosti individualizácie jednotlivých komponentov priamo v konfigurátore. K tomu pribudnú aj nové Performance Parts (dielce zamerané na vyšší výkon), ktoré budú dostupné nielen pre nové a jazdené vozidlá, ale dokonca aj pre staršie, klasické modely. Program „špeciálnych želaní“ Sonderwunsch z roku 1970 sa v rámci stratégie Co-Creation dočkal aktualizácie, ktorá umožňuje vytvárať jedinečné kusy aj do budúcnosti – vytvorené spolu so zákazníkom a profesionálne zrealizované inžiniermi a dizajnérmi Porsche.

Rozsah možností individualizácie pre nové vozidlá momentálne zahŕňa všetko od osobnej konzultácie so zákazníkom počas procesu konfigurácie až po realizáciu v limitovaných malých sériách. Cez program Tequipment potom Porsche ponúka množstvo značkového príslušenstva a možností spätnej montáže. V oblasti klasických vozidiel sa momentálne sústredí na dodávku náhradných dielcov a reštaurovanie vozidiel.

Porsche momentálne výrazne rozširuje svoje aktivity na všetkých frontoch a chce ponúknuť na mieru šité služby zákazníkom s novými, existujúcimi ale aj klasickými autami. Ruka v ruke s tým idú aj nové možnosti individualizácie.

Možnosti individualizácie

Porsche Exclusive Manufaktur rozširuje portfólio produktov, ktoré môžu byť individualizované alebo personalizované. A v budúcnosti ich bude ešte viac. Ako príklad uveďme fólie na karosériu, štartové čísla, tlačené aplikácie na koberčekoch, podsvietené prahy dverí alebo osvetlenie nástupného priestoru s projekciou loga. Zákazníci sa môžu počas procesu objednávania na chvíľu stať dizajnérmi. Možnosti personalizácie tu zahŕňajú individuálne dizajnové prvky ako farby, logá, písmo a text.

Zákazníci môžu mať napríklad vlastný podpis embosovaný do prvkov interiéru auta – napríklad koženej lakťovej opierky na stredovej konzole. K dispozícii sú aj personalizované fólie či nálepky na vybrané časti exteriéru, alebo individuálne farby pre disky kolies.

Nové komponenty pre modely radu GT a klasické autá

Porsche ponúkne veľký počet nových komponentov pre nové aj staršie modely a klasické autá aj v rámci programu Performance Parts. Táto časť výbavy z Porsche Tequipment je zameraná na vodičov, ktorí sú fanúšikmi motoristického športu a na amatérskych pretekárov.

Porsche Classic ponúkne nové dielce s odkazom na minulosť, komponenty pre zvýšenie výkonu a taktiež lifestylové produkty pre novšie, ale aj viac historické klasické autá. Cieľom je zvýšiť výkon alebo zlepšiť každodennú využiteľnosť auta.

Divízia Classic vytvorila dve predvádzacie vozidlá založené na prvej generácii modelu Cayenne, ktoré ukazujú nové možnosti individualizácie zamerané na outdoor, ale aj priamo off-road.

Moderné aj klasické autá ako jedinečné kusy

Porsche teraz ponúka celkom novú interpretáciu svojho špeciálneho programu Sonderwunsch (špeciálne želanie) z neskorých 70. rokov ako súčasť stratégie Co-Creation a umožní v budúcnosti vytvárať úplne jedinečné autá, spolu vytvorené zákazníkmi a profesionálne zrealizované značkou Porsche. Rozšírenie tejto ponuky je rozdelené na rôzne oblasti: službu Factory Commissioning pre individuálne želania zákazníka ohľadom farieb a materiálov zadávané priamo do výroby nového auta, a následne služby Factory Re-Commissioning a Factory One-Off („jedinečný kus“) pre vozidlá, ktoré už boli zákazníkom dodané.

Kým Factory Re-Commissioning je o individuálnych farbách a materiáloch, služba Factory One-Off zahŕňa systematický a technický nový vývoj. V závislosti od veku daného vozidla sa o implementáciu želaných riešení postará buď tím technických expertov z Porsche Exclusive Manufaktur, alebo špecialisti z Porsche Classic.

Čo je to Porsche Exclusive Manufaktur a Porsche Tequipment?

Naprieč všetkými modelovými radmi si môžu zákazníci vybrať z viac ako 700 opcií z katalógu Porsche Exclusive Manufaktur. Dopyt po individualizácii pritom neustále rastie. Najmä zákazníci modelu 911 veľmi radi využívajú tieto služby: až 25 % z nich navštívi dielne Porsche Exclusive Manufaktur v domovskej fabrike v meste Zuffenhausen pre exkluzívnu dodatočnú individualizáciu. Tu sa robia aj špeciálne jedinečné modely v rámci programu Sonderwunsch alebo malé limitované série vozidiel.

Medzi aktuálne príklady takýchto modelov patrí Porsche 911 Targa 4S Heritage Design Edition a špeciálny model 911 vyrobený k 20. výročiu Porsche China. Porsche ponúka početné príslušenstvo a dielce na spätnú montáž cez svoju divíziu Tequipment. Portfólio približne 150 dielcov sa postupne rozrástlo na vyše 500.

Čo je to Porsche Classic?

Oddelenie Porsche Classic je zodpovedné za dodávku náhradných dielcov a fabrické reštaurovanie všetkých cestných klasických a historických áut značky. Ponuka siaha od rôzneho príslušenstva a technickej literatúry až po originálne náhradné dielce a dokonca aj nové edície náhradných dielcov, ktoré už neboli dostupné. Každoročne prejde dielňou oddelenia Porsche Classic asi 100 vozidiel, od Porsche 356, cez 911 až po Boxster, ktoré tu čakajú na opravy po nehode alebo údržbu. V ponuke je aj kompletné reštaurovanie pre modely pred generáciou 996 modelu 911, Boxster generácie 986 a pre model Carrera GT.

Aktuálne portfólio zahŕňa viac ako 60 000 náhradných dielcov. K nim každoročne pribúda v priemere 300 nových edícií náhradných dielcov, ktoré už neboli dostupné, ako aj nové príslušenstvo, lifestylové doplnky alebo vysokovýkonné dielce. Porsche taktiež rozširuje svoju medzinárodnú sieť predajcov a servisov s programom Porsche Classic Partner. To sú už existujúce Porsche Centrá so špecifickou expertízou v zaobchádzaní s klasickými alebo historickými automobilmi Porsche. Sieť momentálne pozostáva zo 76 Porsche Centier vrátane štyroch Porsche Classic Centier.

Zdielať: