Jazda

Preteky Porsche Sprint Challenge zavítali na Slovakia Ring!

22. júna 2021
3 minúty čítania

Na Slovensku sme mali tú česť privítať účastníkov seriálu Porsche Sprint Challenge Central Europe (PSCCE) spolu s exkluzívnymi hosťami – jedným z nich bol aj celkom nový pretekársky model Porsche 911 GT3 Cup

22. júna 2021     3 minúty čítania

Po akciou nabitých otváracích pretekoch sezóny na Red Bull Ringu sa súťaž modelov značky Porsche presunula na susediace Slovensko a jeho 5,9 km dlhý okruh Slovakia Ring, ktorý ozvláštňujú štyri horizonty. Slovakia Ring hostil tieto preteky aj posledné dva roky. Tento ročník bol obohatený pridaním modelu Porsche 911 GT3 Cup k zaužívaným Porsche 718 Cayman GT4 na štartovom poli.

Preteky organizované spoločnosťou Lechner Racing si môže užiť každý, od mladých ambicióznych pretekárov až po skúsených šampiónov kategórií GT. Tohtoročné podujatie Porsche Sprint Challenge sa však kvôli covid opatreniam udialo bez účasti verejnosti.

Boj o prvú priečku v GT3

Medzi tými, ktorých sa každý snaží poraziť, patrí posádka Freddy Fast a Max Werndl na zlatom Porsche 911 GT3 Cup tímu Keep It Gold Racing. Aj tentoraz zavítali na Slovensko plní očakávaní a víťazného sebavedomia, pričom v batožine mali pripravenú aj zvyčajnú cigaru. Víťazstvo si však museli zaslúžiť.

Napriek tomu, že Rakúšan zo Salzburgu Freddy Fast stanovil najrýchlejší čas v kvalifikácii, svoje následné víťazstvo v pretekoch si musel tvrdo vybojovať, pretože spätné zrkadlo mal plné celých 12 kôl autom ďalšieho Rakúšana Alexa Ellingera (tím Autopark Wien). Prvé tri kola sa darilo vytvárať tlak aj Nemcovi Markusovi Sedlmaierovi (Kremer Racing), potom sa však v treťom kole prebrzdil a vybral sa nazbierať si do útrob auta suveníry v podobe kamienkov zo štrkovej pasce. Našťastie sa mu z nej podarilo dostať a napriek tejto nepríjemnosti si zabezpečil bronzové tretie miesto.

Možnosť ísť vyššie

Kategória GT3 s autami 911 GT3 Cup je skvelý motivátor pre jazdcov jazdiacich na modeloch 718 Cayman GT4 Clubsport v kategórii GT4. Môžu totiž ašpirovať na postup do vyššej kategórie. Medzi gé té štvorkami bol neporaziteľný Rakúšan Frederick Jerich (Junior Team Central Europe). Dôležité body v triede ProAM si zabezpečil Poliak Franz Dziwok (FA 1 Racing), ktorý zvíťazil nad naším jazdcom Branislavom Mičkom (LAMA Racing) a českým jazdcom Milanom Sitnianským (Sportgarage).

Za nimi sa odohrával súboj o každé jedno umiestnenie po celý čas až do konca pretekov. Za zmienku stojí súboj medzi Nemcom Holgerom Schickom (Team24 by Umbrella Racing) a Ruskou Svetlanou Gorbunovou (#JokerRacing), ktorí si pri súboji o siedme miesto nič nedarovali.

Druhé kolo

Víťazstvo v druhých šprintových pretekoch PSCCE na Slovakia Ringu v kategórii GT3 si vybojoval Nemec Max Werndl z tímu Keep It Gold Racing. Je to už jeho druhé víťazstvo v druhých pretekoch, čo znamená, že v bodovom rebríčku patrí zatiaľ na úplný vrchol s rovnakým počtom bodov ako jeho tímový kolega Freddy Fast. Druhé miesto si na poslednú chvíľu uchmatol Ellinger pred Freddym Kremerom.

V triede GT4 Clubsport bolo o víťazovi rozhodnuté rýchlo: Nemec Jonas Greif (Junior Team Central Europe) bol skrátka neporaziteľný. O druhé miesto sa bojovalo oveľa intenzívnejšie, pretože to bol zároveň boj a víťazstvo v triede ProAM: Dziwok a Sitniansky predviedli parádne súboje, z ktorých nakoniec vyšiel lepšie Sitniansky.

100 míľ Slovenska a veľa komárov

Vytrvalostné preteky s výmenou vodičov uprostred nich ponúkli parádne divadlo ako obyčajne. Kým Max Werndl v triede GT3 sa snažil zo začiatku štartového poľa uniknúť Sedlmaierovi, v triede GT4 to bolo zaujímavejšie: Rakúšan Florian Janits (FA 1 Racing) predbehol Jericha v prvom kole a za ním Branislav Mičko naozaj tlačil na pílu a prebojoval sa o tri pozície vyššie.

alt="" />

Ku koncu stintu mali jazdci nezvyčajný problém s viditeľnosťou, ktorú spôsobili – komáre. Pitstopy tak popri kontrole auta a výmene jazdcov zahŕňali aj intenzívne čistenie okien, pričom večer zakončila zas zvyčajná letná búrka s víchricou, akurát keď Greif predbehol vedúceho Dziwoka a vyhral triedu GT4.
Preteky PSCCE budú pokračovať v Poľsku na okruhu Tor Poznań.