Jazda

Sny zostávajú rovnaké, mení sa len ich prevedenie: 51 rokov slávnej fotografie “Skok”

30. septembra 2021
3 minúty čítania

Ktosi múdry raz povedal, že jeden obrázok dokáže povedať viac, ako tisíc slov. Aj to mohla byť jedna z pohnútok, ktoré stáli za ikonickou fotografiou z roku 1960, ktorej hlavnými hviezdami sú vtedy začínajúci profesionálny lyžiar Egon Zimmermann a dnes kultové Porsche 356 série B.

30. septembra 2021     3 minúty čítania

Najrýchlejšie len dvomi spôsobmi

Len pred pár okamihmi horská služba odkryla príjazdovú cestu do lyžiarskeho strediska neďaleko priesmyku Flexen Pass. Tú zasypala lavína, ktorej zvyšky lemujú pás asfaltu ako dve snehobiele steny vo výške niekoľkoposchodových budov.

Nie je to práve ideálne prostredie na hľadanie skratiek či alternatívnych ciest, no vo svete Porsche sú skratky viditeľné aj tam, kde ich bežný smrteľník nemá šancu vidieť. Aj o tom bude fotografia, ktorá na tomto mieste o pár chvíľ vznikne, hovoriť. Stane sa totiž jednou z najznámejších propagačných fotografií vôbec.

Egon Zimmermann ešte v tom čase nepatril k olympijským medailistom, no mal dostatočnú guráž a výzvu od automobilky Porsche prijal. Bol to odvážny krok – nielen pre technickú zložitosť tohto kúska, no aj kvôli faktu, že vrátiť sa späť na štart, aby s fotografom Hansom Truölom pokus zopakovali, bolo veľmi náročné. Prakticky im zostával jediný pokus.

Výsledkom bola ikonická čiernobiela fotografia s príznačným názvom “On taking a shortcut”, alebo tiež “Skratka”. Ide o obrázok, ktorý vďaka dlhoročnému prepojeniu automobilky s profesionálnym športom zdôrazňuje dva známe spôsoby, akými sa profesionálny lyžiar dokáže dostať do svojho rezortu predčasne: použitím svojho lyžiarskeho umu, alebo vďaka použitiu umu inžinierov z Zuffenhausenu.

Vykrývať slabé miesta

Dnes, 51 rokov po tomto fascinujúcom kúsku, sa história zopakovala. A viac ako dôstojne. Miesto lyžiara v novodobej inkarnácii snímky prevzal nórsky olympijský lyžiar Aksel Lund Svindal, ktorý je zároveň ambasádorom značky Porsche.

Hlboká fascinácia extrémnymi športovými výkonmi, ktoré posúvajú hranice možného, spolu s vôľou uspieť, definovali v Porsche mobilitu budúcnosti od samého začiatku. Hľadanie komplexných športových výziev je pre jedinca vyjadrením motivácie neustále sa zlepšovať prostredníctvom vlastného úsilia, no zároveň cestou zveľaďovania svojej tradičnej hodnoty a ducha.

Niečo o tom vie aj Aksel: „Táto [originálna] fotografia bude vždy oslavovaná a zostane súčasťou DNA spoločnosti Porsche. Našou úlohou je rešpektovať minulosť, prijať súčasnosť a pomôcť formovať budúcnosť - udržateľnú budúcnosť,“ hovorí Svindal, ktorý na modernej rekreácii snímky preskakuje oslňujúco modré Porsche Taycan.

S celkovo dvomi olympijskými víťazstvami, piatimi titulmi majstra sveta a ďalšími úspechmi vo Svetovom pohári je Svindal jedným z najúspešnejších lyžiarov posledných desaťročí. Vďaka svojej pôsobivej športovej kariére sa naučil pristupovať k výzvam otvorene a vždy sa zamerať na svoje silné stránky. "Vždy musíte pokračovať. Na kopci musím neustále sledovať a vykrývať svoje slabé miesta, aby som sa zlepšoval - inak by ma rýchlo predbehli,“ vysvetľuje ambasádor značky.

Časy sa menia, filozofia zostáva

Tento skok odhaľuje aj niektoré paralely zo športového sveta: Svindal a Zimmermann boli obaja olympijskí víťazi v zjazdovom lyžovaní, ktorí počas svojho najväčšieho športového úspechu nosili rovnaké súťažné číslo. "Egona som poznal osobne a cítil som sa s ním prepojený. Obaja sme mali súťažné číslo sedem, keď sme vyhrali na olympijských hrách. Ibaže mne sa to podarilo až 54 rokov po ňom, v roku 2018” hovorí Svindal.

V podobnom nástupníckom vzťahu je aj nový Taycan v súvislosti s jeho legendárnym predchodcom, modelom 356 B. Zatiaľ, čo je nové auto so svojou štvordverovou karosériou a 800-voltovým elektrickým pohonným ústrojenstvom úplne iným strojom, ako benzínové, o meter a jeden pár dverí kratšie 356 B z roku 1960, sú nositeľom rovnakých myšlienok: Atleticizmu, odvahy a radosti zo života. Ale najmä ide o tie najinovatívnejšie vozidlá svojej doby.

Zdielať: