Cestovanie, Jazda

TOP 10 najlepších automobilových podujatí v Európe, ktoré raz musíte vidieť – časť 1

Automobilová kultúra je fascinujúca a má rôzne podoby. Vybrali sme pre vás podujatia, na ktorých ju spoznáte v jej najväčšej rozmanitosti. Tu je prvých päť.

14. december 2020 5 minút čítania

Pre niektorých sú automobily iba prostriedkom na individuálnu dopravu. Ostatní ich vnímajú ako nástroj slobody, sebavyjadrenia, alebo ako koníček či dokonca šport. Ktorýmkoľvek smerom sa pozriete, medzi nadšencami vždy natrafíte na zaujímavých ľudí či fascinujúce príbehy áut a ich majiteľov.

Automobilové podujatia združujú ľudí, ktorí majú spoločný záujem. Je ich mnoho druhov a typov, ale práve v rozmanitosti je ich krása. Prinášame vám tie, ktoré sa oplatí navštíviť minimálne raz za život. Prečítate si o tých najlepších autosalónoch, výstavách, pretekoch a zrazoch, pričom každý má svoju vlastnú príchuť a zvláštnosti. Tento zoznam nie je rebríček, poradie si určíte vy podľa vašich priorít. Dátumy majú vzhľadom na pandémiu orientačný charakter.

1. Ženevský autosalón (Geneva International Motor Show)

Zvyčajný dátum udalosti: začiatok marca (pre rok 2021 zrušený)

Začiatkom marca sa pravidelne otvárajú brány jedného z najvýznamnejších autosalónov na svete. Ten na rok 2021 je zrušený, ale dúfame, že ešte niekedy v budúcnosti opäť ožije. Ženeva si svojou strategickou pozíciou v strede Európy a zároveň na neutrálnej pôde získala srdcia väčšiny automobiliek. Najväčších aj najmenších. Ak niekde nájdete Horacia Paganiho v živom rozhovore s Christianom von Koenigseggom pri najnovšom Bugatti, je to práve vo výstavisku Palexpo rovno pri ženevskom letisku.

Napriek významu to nie je rozlohou najväčší autosalón a práve to je na ňom sympatické. Nie je tu priestor pre megalomanské mrhanie priestorom ako vo Frankfurte a v Paríži, miesto toho sa pozornosť sústredí na autá, technológie a rôzne malé atrakcie pre návštevníkov. Ženevský autosalón prejdete za jeden deň. Pokocháte sa najnovšími a najpokrokovejšími modelmi, ale nájdete tu aj klasické úpravcovské stálice (Gemballa, RUF, Singer) či dokonca veterány. Porsche máva svoju expozíciu na poschodí na konci haly.

2. Goodwood Festival of Speed

Dátum udalosti: 8. – 11. júl 2021

Hovorí sa, že festival rýchlosti v anglickom Goodwoode je najveľkolepejšia oslava motoršportu a motoristickej kultúry na svete. Odohráva sa na mieste, ktorého história je popretkávaná motoristickým športom. Hlavnou atrakciou sú preteky do vrchu, kde však nie je najdôležitejšie vyhrať, aj keď nikto pilotom nezakazuje ísť naplno. Mnohí uprednostnia jazdu bokom pre parádu či spektakulárne štarty plné dymu.

A prečo je vlastne Goodwood FoS taký výnimočný? Pretože nikde inde nenájdete takú pestrú zbierku áut – od predvojnových veteránov, cez historické pretekárske autá, drift špeciály, dakarské kamióny, najmodernejšie hyperšporty, až po jedinečné koncepty či elektromobily. Skvelú atmosféru sprevádza bohatý sprievodný program a komentár ku každému vozidlu na trati.

3. Wörtherseetreffen

Dátum udalosti: 12. – 15. máj

Tento festival, odohrávajúci sa na pobreží rakúskeho jazera Wörthersee neďaleko Slovinských hraníc, začínal ako zraz fanúšikov Volkswagenu Golf GTI. Aj keď značka Volkswagen sa k nemu stále hrdo hlási, postupom času sa z neho stal zraz všetkých priaznivcov tuningu, nezávisle od značky. Od naleštených áut s parádnymi kolesami a zníženým podvozkom tu natrafíte aj na ľudí, ktorí sa na svojich kúskoch doslova vybláznili.

K festivalu patrí rôznorodý program, o hudobný sprievod sa starajú známi DJs a skvelý dojem završuje nádherné prostredie jazera obkoleseného Alpami.

4. Nürburgring 24h

Dátum udalosti: 3. – 7. jún 2021

Hovorí sa, že 24-hodinové preteky na najťažšom okruhu na svete sú jedna obrovská párty s nezabudnuteľnou atmosférou. Hudba, tanec, zábava, grilovačka a do toho neutíchajúci rachot vytočených motorov. Mnohí prespávajú pri trati v stanoch či karavanoch. V tých správnych zákrutách sa s pádom noci začína to správne divadlo sprevádzané iskrami a žeravými brzdovými kotúčmi. Preteky na Nürburgringu sú vždy veľmi napínavé. Vyše 20-kilometrová Severná slučka spolu s novým GP okruhom tvoria pre autá aj jazdcov obrovskú záťaž. Výhodou tejto trate je, že tu nie je priestor na šetrenie paliva. Špecifická povaha trate si vyžaduje, aby jazdci jazdili ozaj naplno od prvej hodiny až po poslednú. Súboje vozidiel kategórie GT3, ktoré bojujú o rovnaký životný priestor ako oveľa civilnejšie autá kategórie GT4 či dokonca upravené hot-hatche, vám umožnia naplno precítiť rýchlosť.

5. Concorso d'Eleganza Villa d'Este

Zvyčajný dátum udalosti: koniec mája

Ak väčšinu doteraz spomenutých podujatí sprevádzala rocková či techno hudba a rev motorov, nasledujúca udalosť sa odohráva v atmosfére plnej jazzu, šampanského a čarovného prostredia pri jazere Como v Taliansku. Villa d’Este je bývalé kráľovské sídlo na brehu jazera Como s nádhernými záhradami, ktoré teraz slúži ako hotel.

Práve tu sa raz ročne odohráva jedna z najprestížnejších súťaží v elegancii – alebo concours d’elegance – kde môžete vidieť neskutočne vzácne historické automobily v stave lepšom, než keď opustili výrobné linky, alebo skôr ešte manufaktúry. Táto udalosť je veľmi obľúbená medzi automobilovou smotánkou a je to práve Villa d’Este, kde sa tí najexkluzívnejší výrobcovia rozhodnú predstaviť svoj limitovaný model potenciálnej klientele.

Zdielať: